Էվերեստի ձյան ծածկը նահանջել է 150 մետրով
Սառցադաշտաբան Մաուրի Պելտոն, վերլուծելով ՆԱՍԱ-ի արբանյակային պատկերները, հայտնել է, որ Էվերեստի ձյան գիծը 2024 թվականի դեկտեմբերից մինչև 2025 թվականի հունվարը բարձրացել է 150 մետրով, գրում է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
Սա վկայում է կլիմայի տաքացման և ձյան ծածկույթի նվազման մասին: Պատճառն ավելի չոր ու տաք ձմեռն է, ինչպես նաև ինտենսիվ գոլորշիացումը։ 2024 թվականի դեկտեմբերը Նեպալում 20-25%-ով չոր է եղել նորմայից, ինչը հանգեցրել է երաշտի և անձրևների կրճատմանը:
2025 թվականի հունվարին միտումը շարունակվել է, Էվերեստի վրա թափվող ձյունն այլևս չի պահպանվում, իսկ սառցադաշտերը շարունակում են նահանջել նույնիսկ 6000 մետրից բարձր բարձրությունների վրա: Արբանյակային մոնիտորինգը գրանցում է այս գործընթացները իրական ժամանակում՝ օգնելով գիտնականներին կանխատեսել Հիմալայներում հետագա փոփոխությունները:

Everest snow cover has retreated by 150 meters
Levon Azizyan, director of the Center for Hydrometeorology and Monitoring SNCO, writes that Glaciologist Mauri Pelto analyzed NASA satellite images and reported that the snow line on Everest rose by 150 meters from December 2024 to January 2025.
This is evidence of climate warming and a decrease in snow cover. The reason is a drier and warmer winter and intensive evaporation. December 2024 was 20-25% drier than normal in Nepal, leading to drought and reduced rainfall.
The trend continued in January 2025, with Everest's snowpack no longer holding and glaciers retreating even at altitudes above 6,000 meters. Satellite monitoring records these processes in real-time, helping scientists predict future changes in the Himalayas.