«Թրամփը հավերժ չէ»․ Զելենսկի
Ուկրաինան ԱՄՆ-ից ստացել է 100 մլրդ դոլարի օգնություն, այլ ոչ թե 350 մլրդ դոլարի, ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։
«100 միլիարդ տրամադրել են Եվրոպա և գործընկերները, 100 միլիարդ՝ ԱՄՆ-ն, ոչ 500, ոչ 300 և ոչ 700։ Մենք չենք ճանաչում 500 միլիարդ դոլարի պարտք»,- նշել է նա։
Ուկրաինայի նախագահի խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հավերժ չէ, իսկ իրենց երկարատև խաղաղություն է հարկավոր։
«Ռազմավարական գործընկերները պետք է ցանկություն ունենան համաձայնագրեր ստորագրելու, և ես ցանկանում եմ, որ ԱՄՆ-ի հետ մեր համաձայնագիրը լինի առանց սկանդալների»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ անվտանգության երաշխիքները պետք է շարադրվեն համաձայնագրում, այլ ոչ միայն բառերով։
Զելենսկին ընդգծել է, որ պատրաստ չէ զիջել այն գումարները, որոնք սկզբում տրվել են որպես դրամաշնորհներ, սակայն վերածվել են պարտքերի և ասել է, որ չի ստորագրի մի փաստաթուղթ, որի համար ուկրաինացիների ամբողջ սերունդներ ստիպված կլինեն վճարել։
Ուկրաինայի նախագահը հավելել է նար, որ չի վիրավորվում բռնապես բառից, ինչպես իրեն անվանել էր Թրամփը․ «Վիրավորվում են նրանք, ովքեր իսկապես բռնապետ են»։

"Trump is not forever." Zelensky
Ukrainian President Volodymyr Zelensky said at a press conference that Ukraine has received $100 billion in aid from the United States, not $350 billion.
"Europe and its partners provided $100 billion, the United States provided $100 billion, not $500, not $300, not $700. We do not recognize a $500 billion debt," he said.
According to the Ukrainian president, US President Donald Trump is not eternal, and they need long-term peace.
"Strategic partners should be willing to sign agreements, and I want our agreement with the United States to be without scandals," he said, adding that security guarantees should be spelled out in the agreement, not just in words.
Zelensky stressed that he was not ready to give up the money initially given as grants, which turned into debts. He said he would not sign a document for which entire generations of Ukrainians would have to pay.
The Ukrainian president added that he was not offended by the word "violent," as Trump called him: "Those who are truly dictators are offended."