Եվրոպական զորքերը կարող են տեղակայվել Ուկրաինայում՝ առանց ՆԱՏՕ-ի մասնակցության
Ուկրաինայի հետ կապված Արևմուտքի ծրագրերը ներառում են եվրոպական զորքերի հնարավոր տեղակայում, բայց առանց ՆԱՏՕ-ի մասնակցության: Այս մասին Fox News-ի եթերում ասել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը։
«Իմ ընկալմամբ՝ դա կլինի Եվրոպայի կողմից ռազմական որոշում, բայց ոչ ՆԱՏՕ-ի կողմից: Ահա թե ինչից կսկսենք»,- ասել է նա՝ պատասխանելով Ուկրաինայում պոտենցիալ խաղաղապահ առաքելությանն ամերիկյան զորքերի մասնակցության հնարավորության մասին հարցին։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջիկա հանդիպումները Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ փետրվարի 24-ին, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ՝ փետրվարի 27-ին, նվիրված կլինեն, մասնավորապես, այդ հարցերի քննարկմանը։

European troops may be deployed in Ukraine without NATO participation
The West’s plans for Ukraine include the possible deployment of European troops but without NATO participation. US Treasury Secretary Scott Besant said this on Fox News.
“I understand it will be a military decision by Europe, but not by NATO. That’s where we’ll start,” he said, responding to a question about the possibility of US troops participating in a potential peacekeeping mission in Ukraine.
According to him, US President Donald Trump’s upcoming meetings with French President Emmanuel Macron on February 24 and with British Prime Minister Keir Starmer on February 27 will be devoted, in particular, to discussing these issues.