Ֆրանսիան և Միացյալ Թագավորությունը ծրագրում են 30,000 խաղաղապահ տեղակայել Ուկրաինայում․ WSJ
Միացյալ Թագավորության  և Ֆրանսիայի կառավարությունները քննարկում են մինչև 30 հազար խաղաղապահներ Ուկրաինա ուղարկելու հարցը: Այս մասին հայտնում է The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով եվրոպական քաղաքական շրջանակների աղբյուրները։
Նշվում է, որ Նրանց խոսքով՝ Լոնդոնն ու Փարիզը ծրագիրը մշակում են այն պարագայի համար, եթե Մոսկվան և Կիևը հասնեն հրադադարի համաձայնագրի։
Այնուհետև եվրոպական երկու երկրներն ակնկալում են օգտագործել ամերիկյան ռազմական հնարավորությունները խաղաղապահ ուժերը սպառնալիքներից պաշտպանելու համար: Այդ նպատակին կարող են ծառայել արդեն Եվրոպայում գտնվող հակաօդային պաշտպանության համակարգերը, ասել են աղբյուրները։ Նախաձեռնության հաջողությունն առաջին հերթին կախված է եվրոպացի առաջնորդների կարողությունից՝ համոզելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին աջակցել խաղաղապահներ տեղակայելու ծրագրին։
Աղբյուրները նշում են, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը փետրվարի 24-ին կայցելի Վաշինգտոն եւ բանակցություններ կվարի Թրամփի հետ։ Իսկ փետրվարի 27-ին ՄԹ վարչապետ Քիր Սթարմերը կժամանի ամերիկացի առաջնորդի հետ հանդիպման։

France and the United Kingdom plan to deploy 30,000 peacekeepers to Ukraine. WSJ
The United Kingdom and France governments are discussing the issue of sending up to 30 thousand peacekeepers to Ukraine, according to The Wall Street Journal, citing sources in European political circles.
It is noted that, According to them, London and Paris are developing a plan for the event that Moscow and Kyiv reach a ceasefire agreement.
Then, the two European countries expect to use American military capabilities to protect peacekeepers from threats. The sources said that air defense systems already in Europe can serve this purpose. The initiative's success depends primarily on the ability of European leaders to convince US President Donald Trump to support the plan to deploy peacekeepers.
The sources note that French President Emmanuel Macron will visit Washington on February 24 and hold talks with Trump. And on February 27, UK Prime Minister Keir Starmer will arrive for a meeting with the American leader.