ԱՄԷ-ն և ԵԱՏՄ-ն ավարտել են ազատ առևտրի համաձայնագրի նախապատրաստումը
Արաբական Միացյալ Էմիրությունները և Եվրասիական տնտեսական միություն երկու-երեք ամսից համաձայնագիր կստորագրեն ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու մասին։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄԷ արտաքին առեւտրի պետնախարար Թանի բեն Ահմեդ Ալ Զեյուդին, հայտնում է ТАСС գործակալությունը։
«Անցյալ տարի մեկ այլ կարևոր իրադարձություն էր ԱՄԷ-ի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի նախապատրաստումը, որի անդամ է Ռուսաստանը: Այս համաձայնագրի վրա աշխատանքը տևեց գրեթե մեկուկես տարի: Մենք անհամբեր սպասում ենք փաստաթղթի ստորագրմանը երկու-երեք ամսից»,- ասել է նա Աբու Դաբիում Ռուսաստանի արտահանման կենտրոնի կողմից կազմակերպված Made in Russia տոնավաճառի բացմանը:
Պետնախարարը նաև նշել է, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում ԱՄԷ-ի և Ռուսաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը 3,5 միլիարդ դոլարից հասել է 10 միլիարդ դոլարի։ ԱՄԷ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև ազատ առևտրի գոտու շուրջ բանակցությունները սկսվել են 2023 թվականի մարտին։ Այս ընթացքում կողմերը խորհրդակցությունների մի քանի փուլ են անցկացրել։
Ինչպես հայտնում է ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարությունը, փաստաթուղթը, ի թիվս այլ հարցերի, կկարգավորի սակագների ազատականացման, մաքսային և արդյունաբերական համագործակցության, էլեկտրոնային առևտրի և մտավոր սեփականության, առևտրի պաշտպանության միջոցառումները։

UAE and EAEU complete preparations for free trade agreement
TASS reports that the UAE Minister of State for Foreign Trade, Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, announced that the United Arab Emirates and the Eurasian Economic Union will sign an agreement on the creation of a free trade zone in two to three months.
“Another important event last year was preparing a free trade agreement between the UAE and the Eurasian Economic Union, of which Russia is a member. Work on this agreement lasted almost a year and a half. We look forward to signing the document in two to three months,” he said at the opening of the Made in Russia fair organized by the Russian Export Center in Abu Dhabi.
The Minister of State also noted that trade turnover between the UAE and Russia has increased from $3.5 billion to $10 billion over the past three years. Negotiations on a free trade zone between the UAE and the EAEU began in March 2023. During this time, the parties have held several rounds of consultations.
According to the Russian Ministry of Economic Development, the document will regulate tariff liberalization, customs and industrial cooperation, electronic commerce and intellectual property, and trade protection measures.