Սպիտակ տան պաշտոնյաները Ուկրաինային հորդորել են ստորագրել համաձայնագիրը
ԱՄՆ ազգային անվտանգության խորհրդական Մայք Ուոլցը Fox News-ին ասել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին պետք է «մեղմի» ԱՄՆ-ի հանդեպ իր քննադատությունը և «լուրջ վերաբերի» առաջարկված գործարքին. գրում է The Guardian-ը։
Այդ գործարքը ենթադրում է Վաշինգտոնին 500 միլիարդ դոլար արժողությամբ բնական ռեսուրսների, այդ թվում՝ նավթի և գազի հանձնում:
Ուոլցը նշել է, որ Կիևը սխալ է վարվում՝ հակադրվելով ԱՄՆ նախագահի՝ Մոսկվայի հետ խաղաղ բանակցությունների մոտեցմանը, հաշվի առնելով այն ամենը, ինչ ԱՄՆ-ն արել է Ուկրաինայի համար: Նա հերքել է մեղադրանքները, թե ԱՄՆ-ն անտեսել է Ուկրաինային և Ամերիկայի եվրոպական դաշնակիցներին՝ այս շաբաթ Ռուսաստանի հետ բանակցություններից նրանց բացառելով: Դա սովորական «մաքոքային դիվանագիտություն» էր, ասել է նա:
«Կիևից հնչող որոշ հայտարարություններ և նախագահ Թրամփին ուղղված վիրավորանքներն անընդունելի էին»,- ավելի ուշ լրագրողներին Սպիտակ տանը հայտնել է Ուոլցը՝ հավելելով․ «Նախագահ Թրամփը, բնականաբար, այժմ շատ հիասթափված է նախագահ Զելենսկուց՝ այն բանի համար, որ նա չի նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ և չի ցանկացել օգտվել մեր առաջարկած հնարավորությունից»:

White House officials urged Ukraine to sign the agreement
The Guardian reports that US National Security Advisor Mike Walz told Fox News that Ukrainian President Volodymyr Zelensky should "moderate" his criticism of the United States and "take seriously" the proposed deal.
The deal involves the transfer of $500 billion in financial resources, including oil and gas, to Washington.
Walz said Kyiv was wrong to oppose the US president's approach to peace talks with Moscow, given all that the US has done for Ukraine. He rejected accusations that the US had ignored Ukraine and America's European allies by excluding them from talks with Russia this week. It was typical "shuttle diplomacy," he said.
"Some of the statements coming out of Kyiv and the insults directed at President Trump were unacceptable," Walz later told reporters at the White House, adding: "President Trump is, of course, very disappointed with President Zelensky now for not sitting down at the negotiating table and not wanting to take advantage of the opportunity we offered."