Ճապոնիայում կկրակեն արջերի վրա
Ճապոնիայի նախարարների կաբինետը ուրբաթ օրը հավանություն է տվել օրինագծին, որը որսորդներին թույլ կտա բնակավայրերում իրենց հայեցողությամբ կրակել արջերի վրա: Վերջերս մարդկանց և գազանների ընդհարումների թիվը հասել է ռեկորդային մակարդակի․ հայտնում է RFI-ն:
2024 թվականին արջերը հարձակվել են 219 մարդու վրա, որոնցից վեցը մահացել են: Սա ամենաբարձր ցուցանիշն է վերջին երկու տասնամյակում:
Ներկայումս բնակելի տարածքներում արջի և վարազի որսն արգելված է: Նույնիսկ երբ արջերը հայտնվում են բնակավայրերում, որսորդներին արգելվում է կրակել առանց ոստիկանական թույլտվության:
«Այդպիսի դեպքերում ոստիկանությունը կարող է նման հրաման տալ միայն ծայրահեղ ծանր իրավիճակներում, օրինակ, երբ մարդուն հարձակումից ընդամենը մի քանի վայրկյան է բաժանում»,- ասել է նախարարության ներկայացուցիչը:

In Japan, they will shoot bears
On Friday, Japan's cabinet approved a bill allowing hunters to shoot bears at will in residential areas. RFI reports that the number of clashes between people and animals has recently reached a record high.
In 2024, bears attacked 219 people, six of whom died. This is the highest figure in the past two decades.
Currently, hunting bears and wild boars in residential areas is prohibited. Even when bears appear in residential areas, hunters are prohibited from shooting without police permission.
"In such cases, the police can only issue such an order in extremely dire situations, for example, when a person is only seconds away from an attack," a ministry spokesman said.