Եգիպտոսում փարավոնի նոր դամբարան է հայտնաբերվել
Հնագետները հայտնաբերել են Թութմոս II փարավոնի դամբարանը։ Եգիպտոսի զբոսաշրջության նախարարությունն այս հայտնագործությունն անվանել է մեծագույն գտածո:
Հին Եգիպտոսի XVIII դինաստիայի տիրակալներից մեկի՝ Թութմոս II թագավորի սկզբնական թաղման վայրը մինչ այժմ առեղծված է եղել։ Չնայած նրա մումիայի մնացորդները հայտնաբերվել են երկու հարյուր տարի առաջ՝ Դեյր Էլ Բահրիի թաքստոցում, նրա գերեզմանի գտնվելու վայրն անհայտ էր։
Եգիպտոսի զբոսաշրջության նախարարությունից հայտնել են, որ հայտնագործությունը վերջին տարիների ամենանշանակալի հնագիտական առաջընթացներից մեկն է:

A new pharaoh's tomb was discovered in Egypt
Archaeologists have discovered the tomb of Pharaoh Thutmose II. The Egyptian Ministry of Tourism has called the discovery the most significant find.
The original burial place of King Thutmose II, one of the rulers of the 18th dynasty of ancient Egypt, has remained a mystery until now. Although the remains of his mummy were discovered two hundred years ago in a cache at Deir el-Bahri, the location of his tomb was unknown.
The Egyptian Ministry of Tourism said the discovery is one of the most significant archaeological advances in recent years.