«Համոզում եմ Թրամփի թիմին՝ միջամտել հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացին». Բրայզա
Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին համանախագահ Մեթյու Բրայզան Vesti.az-ի հետ զրույցում խոսել է հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացի վրա նախագահ Թրամփի վարչակազմի ազդեցության մասին։
Բրայզան հայտնել է, որ փորձում է համոզել Թրամփի թիմին՝ ներգրավվել հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացին։
«Ես ձգտում եմ համոզել Թրամփին և նրա թիմին, որ միջամտեն այս հարցին, վերականգնեն Ամերիկայի դիվանագիտական դերն այս կարգավորման գործում: Եթե Թրամփը ցանկանում է լինել խաղաղություն ստեղծող, սա նրա համար հիանալի հնարավորություն է»,- ասել է նա։
Բրայզայի խոսքով՝ կողմերը մոտ են խաղաղությանը. «Մենք գիտենք, որ երկու կողմն էլ մոտ է համաձայնությանը, բայց Փաշինյանը լուրջ քաղաքական դիմադրություն ունի։ Հուսով եմ, որ Թրամփը կցանկանա իր ներդրումն ունենալ: Տեսնենք։ Առայժմ նա կենտրոնացած է Վաշինգտոնում իր իշխանության ամրապնդման վրա և առաջնահերթություն է տալիս Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև խաղաղությանը»,- ընդգծել է նա։

Former US Ambassador to Azerbaijan and former OSCE Minsk Group Co-Chair Matthew Bryza spoke to Vesti.az about the Trump administration's influence on the Armenian-Azerbaijani peace process.
Bryza said he is trying to convince the Trump team to get involved in the Armenian-Azerbaijani peace process.
"I am trying to convince Trump and his team to intervene in this issue to restore America's diplomatic role in this settlement. If Trump wants to be a peacemaker, this is a great opportunity for him," he said.
According to Bryza, the parties are close to peace. "We know both sides are close to an agreement, but Pashinyan has serious political resistance. I hope that Trump will want to contribute. Let's see. He is focused on strengthening his power in Washington and prioritizes peace between Ukraine and Russia," he emphasized.