«Համոզում եմ Թրամփի թիմին՝ միջամտել հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացին». Բրայզա
Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին համանախագահ Մեթյու Բրայզան Vesti.az-ի հետ զրույցում խոսել է հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացի վրա նախագահ Թրամփի վարչակազմի ազդեցության մասին։
Բրայզան հայտնել է, որ փորձում է համոզել Թրամփի թիմին՝ ներգրավվել հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացին։
«Ես ձգտում եմ համոզել Թրամփին և նրա թիմին, որ միջամտեն այս հարցին, վերականգնեն Ամերիկայի դիվանագիտական դերն այս կարգավորման գործում: Եթե Թրամփը ցանկանում է լինել խաղաղություն ստեղծող, սա նրա համար հիանալի հնարավորություն է»,- ասել է նա։
Բրայզայի խոսքով՝ կողմերը մոտ են խաղաղությանը. «Մենք գիտենք, որ երկու կողմն էլ մոտ է համաձայնությանը, բայց Փաշինյանը լուրջ քաղաքական դիմադրություն ունի։ Հուսով եմ, որ Թրամփը կցանկանա իր ներդրումն ունենալ: Տեսնենք։ Առայժմ նա կենտրոնացած է Վաշինգտոնում իր իշխանության ամրապնդման վրա և առաջնահերթություն է տալիս Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև խաղաղությանը»,- ընդգծել է նա։

«Я пытаюсь убедить команду Трампа вмешаться в армяно-азербайджанский мирный процесс». Брайза
Бывший посол США в Азербайджане и бывший сопредседатель Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайза рассказал Vesti.az о влиянии администрации президента Трампа на армяно-азербайджанский мирный процесс.
Брайза заявил, что пытается убедить команду Трампа принять участие в армяно-азербайджанском мирном процессе.
«Я пытаюсь убедить Трампа и его команду вмешаться в этот вопрос, восстановить дипломатическую роль Америки в этом урегулировании. Если Трамп хочет быть миротворцем, это прекрасная возможность для него», — сказал он.
По словам Брайзы, стороны близки к миру. «Мы знаем, что обе стороны близки к соглашению, но у Пашиняна есть серьезное политическое сопротивление». Надеюсь, Трамп захочет внести свой вклад. Посмотрим. «Сейчас он сосредоточен на укреплении своей власти в Вашингтоне и уделяет первостепенное внимание миру между Украиной и Россией», — подчеркнул он.