Բեսենթը Զելենսկուն մեկ ժամ ժամանակ է տվել. Զելենսկին հրաժարվել է ստորագրել. NBC News
Այն օրը, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ, Կիև է ժամանել ԱՄՆ ֆինանսների քարտուղար Սքոթ Բեսենթը:
Նա Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն է ներկայացրել մի փաստաթուղթ, համաձայն որի՝ ԱՄՆ-ն ստանալու է ուկրաինական օգտակար հանածոների կեսի սեփականության իրավունքը:
Այս մասին NBC News պարբերականին հայտնել են ամերիկացի քաջատեղյակ պաշտոնյաներ։
Նշվում է, որ Զելենսկին պահանջել է, որ Բեսենթն իրեն ժամանակ տա փաստաթուղթը մանրամասն ուսումնասիրելու համար: ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը հայտնել է, որ 1 ժամ ժամանակ ունի այն ստորագրելու համար, այլապես ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի և պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ առաջիկա հանդիպումները չեղյալ կհայտարարվեն:
Աղբյուրների խոսքով՝ Բեսենթը Զելենսկուն բացատրել է, որ Թրամփի վարչակազմի հետ հազվագյուտ հանքանյութերի վերաբերյալ համաձայնագիրը ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի միջև ռազմավարական գործընկերության կառուցման կարևորագույն բաղադրիչն է: Նա Ուկրաինայի նախագահին հավաստիացրել է, որ դա կնպաստի պատերազմի ավարտից հետո Կիևի անվտանգության երաշխիքներին:
Պարբերականը նշել է, որ Զելենսկին հրաժարվել է ստորագրել այդ փաստաթուղթը։ Այդ պատճառով Ուկրաինայի նախագահի թիմին հայտնել են, որ Վենսի և Ռուբիոյի հետ հանդիպումները հետաձգվում են, բայց ավելի ուշ դրանք, այնուամենայնիվ, տեղի են ունեցել:

Bessent gave Zelensky an hour, but Zelensky refused to sign. NBC News
On the day that US President Donald Trump spoke with Vladimir Putin on the phone, US Treasury Secretary Scott Bessent arrived in Kyiv.
He presented Ukrainian President Volodymyr Zelensky with a document stating that the United States would acquire half of the Ukrainian mineral resources.
This was reported to NBC News by well-informed American officials.
It is noted that Zelensky demanded that Bessent give him time to study the document in detail. The US Treasury Secretary said that he had one hour to sign it; otherwise, the upcoming meetings with US Vice President J.D. Vance and Secretary of State Marco Rubio would be canceled.
According to sources, Bessent explained to Zelensky that the agreement with the Trump administration on rare earth minerals is key to building a strategic partnership between the US and Ukraine. He assured the Ukrainian president that this would contribute to Kyiv's security guarantees after the end of the war.
The newspaper noted that Zelensky refused to sign the document. Therefore, the Ukrainian president's team was informed that the meetings with Vance and Rubio were postponed, but they nevertheless took place later.