«Վրաստանի համար «3+3» ձևաչափի դռները բաց են, իսկ աթոռն՝ ազատ». Լավրով
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Վրաստանի համար «3+3» ձևաչափի դռները բաց են, իսկ աթոռը՝ ազատ․
«Ի սկզբանե բոլորը համակարծիք էին, որ ունենք «3+3» ձևաչափ, և հասկանում ենք Վրաստանի դիրքորոշման նրբությունները, բայց վրացի ներկայացուցիչների աթոռը միշտ դրված կլինի այս ձևաչափի նիստերի դահլիճում», - հայտարարել Լավրովը:
Լավրովը նշել է, որ այս մոտեցումը հաստատվել է նախարարների վերջին հանդիպմանը․ «Վրացական կողմին մենք հաստատել ենք, որ դռները բաց են, իսկ աթոռը՝ ազատ»։
«Կասկած չկա, որ «3+3»-ը գործում է բոլոր մասնակիցների շահերից ելնելով։ Ի դեպ, դա նախանձ, այլ ոչ թե կասկածներ էր առաջացնում ԱՄՆ նախորդ վարչակազմի մոտ, որը փորձում էր «3+3» ձևաչափի փոխարեն առաջ տանել «3+1» ձևաչափը, այսինքն՝ անդրկովկասյան երեք երկրներ և ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենի մարդիկ, որոնք կղեկավարեին դրանք»,- նշել է նա։
Սերգեյ Լավրովը նաև ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ «3+3» ձևաչափով վերջին հանդիպմանը «որոշում է կայացվել խորհրդատվական այս հարթակից ավելի կառուցվածքային կազմակերպություն ստանալ»:

«Двери формата «3+3» открыты для Грузии, и место вакантно». Лавров
Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что двери для Грузии в формате «3+3» остаются открытыми, а её место – свободным.
«Изначально все согласились, что у нас есть формат „3+3“, и мы понимаем нюансы позиции Грузии, но место для грузинских представителей всегда будет зарезервировано в зале заседаний этого формата», – отметил Лавров.
Министр подчеркнул, что этот подход был подтверждён на последней встрече министров: «Мы заверили грузинскую сторону, что двери открыты, а место остаётся свободным».
По его словам, формат «3+3» действует в интересах всех участников: «Кстати, это вызывало зависть, а не сомнения у предыдущей администрации США, которая пыталась вместо „3+3“ продвигать формат „3+1“, то есть три страны Южного Кавказа и люди из команды бывшего президента США Джо Байдена, которые бы их направляли».
Лавров также обратил внимание на то, что на последней встрече в формате «3+3» было принято решение превратить этот консультативный формат в более структурированную организацию.