Գերմանական ավտոարտադրողները ԵՄ-ին կոչ են արել ընդառաջել ԱՄՆ-ին
Գերմանական ավտոարտադրողների միավորումը (VDA) նախազգուշացրել է ավտոմեքենաների համար ԱՄՆ-ի ներմուծման մաքսատուրքերի բարձրացման հնարավոր վնասի մասին և դրա հետ մեկտեղ Եվրամիությանը կոչ արել զիջումների գնալ Վաշինգտոնին:
«Նախագահ Թրամփի հնչեցրած 25% մաքսատուրքերի մակարդակը սադրանք է», - հայտարարել է VDA-ի ղեկավար Հիլդեգարդ Մյուլլերը․ հաղորդում Է Reuters գործակալությունը:
Նրա խոսքով՝ եթե Թրամփն իսկապես բարձրացնի ներմուծվող ավտոմեքենաների մաքսատուրքերը, դա կհարվածի ԵՄ-ից ԱՄՆ արտահանմանը և կվնասի երկու մայրցամաքների բարեկեցությանը:
Իսկ եթե Բրյուսելը որոշի պատասխան տալ ԱՄՆ-ին հակընդդեմ տուրքերով, դա կծիկ կդառնա, որն ի վերջո կհանգեցնի սպառողների համար գների բարձրացման։
«Գնաճի դեմ խոստացված պայքարի փոխ արեն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը միայն կխթանի այն», - ասել է VDA-ի ղեկավարը: Նա Եվրամիությանը կոչ է արել ընդառաջել ԱՄՆ-ին։

German automakers call on EU to follow US lead
The German Automobile Manufacturers Association (VDA) has warned of the potential damage of a US import tariff hike on cars and called on the European Union to make concessions to Washington.
"The 25% tariff level announced by President Trump is a provocation," said Hildegard Müller, head of the VDA, Reuters reports.
According to her, if Trump raises tariffs on imported cars, it will hit EU exports to the US and harm the well-being of both continents.
If Brussels decides to respond to the US with retaliatory tariffs, this will become a drag that ultimately leads to higher prices for consumers.
"Instead of the promised fight against inflation, US President Donald Trump will only promote it," said the head of the VDA. He called on the European Union to meet the US.