«Սա մեր նպատակն է». Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում հույսը պրագմատիզմի և «կառուցողական» մոտեցման վրա է։
«Մենք ամուր կանգնած ենք մեր սեփական ոտքերի վրա։ Հույս ունեմ ուկրաինական միասնության, մեր քաջության, Եվրոպայի համախմբվածության և Ամերիկայի պրագմատիզմի վրա, քանի որ Ամերիկային հաջողությունն անհրաժեշտ է նույնքան, որքան մեզ»,- ասել է Զելենսկին իր երեկոյան տեսաուղերձում։
Նա հայտնել է, որ հինգշաբթի հանդիպելու է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հարցերով ԱՄՆ-ի հատուկ ներկայացուցչի՝ Քիթ Քելլոգի հետ և ընդգծել, որ «մեզ համար չափազանց կարևոր է, որպեսզի այս հանդիպումը և Ամերիկայի հետ համագործակցությունը լինեն կառուցողական»։
«Ամերիկայի և Եվրոպայի հետ աշխարհը կարող է լինել ավելի անվտանգ, և սա մեր նպատակն է։ Հաջողությունը միավորում է մեզ։ Մեր միասնությունը մեր ապագայի ամենահուսալի պաշտպանությունն է. ապագա՝ առանց Պուտինի, բայց՝ խաղաղությամբ»,- ասել է նա։
Զելենսկին այս հայտարարություններն արել է այն բանից հետո, երբ այս շաբաթ Սաուդյան Արաբիայում տեղի ունեցան ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի բանակցություններ։

"This is our goal." Zelensky
Ukrainian President Volodymyr Zelensky has said he hopes for pragmatism and a “constructive” approach in relations with the United States.
“We stand firmly on our own two feet. I hope for Ukrainian unity, our courage, the solidarity of Europe, and the pragmatism of America because America needs success as much as we do,” Zelensky said in his evening video message.
He said he would meet with Keith Kellogg, the US special representative for Russia and Ukraine, on Thursday. He stressed that “it is essential for us that this meeting and cooperation with America be constructive.”
With America and Europe, the world can be safer, and this is our goal. Success unites us. Our unity is the most reliable protection for our future: a future without Putin, but in peace,” he said.