Ադրբեջանի և Իրանի խոսնակները ընդգծել են «3+3» ձևաչափի կարևորությունը
Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Ղալիբաֆը հայտարարել է, որ օտար երկրները չպետք է միջամտեն տարածաշրջանային խնդիրներին, և հարցերը պետք է լուծվեն հենց տարածաշրջանի երկրների միջև։
Այս մասին Իրանի խորհրդարանի խոսնակը հայտարարել է Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովայի հետ հանդիպմանը։
«Մենք չենք ընդունում օտարերկրյա ուժերի որևէ միջամտություն տարածաշրջանում, և տարածաշրջանային հարցերը պետք է լուծվեն տարածաշրջանի երկրների միջև, իսկ հարցերը կարող են քննարկվել «3+3» ձևաչափով հանդիպումների մակարդակով և նպաստել տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը»,- հավելել է նա։
Գաֆարովան ևս ընդգծել է «3+3» ձևաչափի կարևորությունը՝ նշելով, որ արտատարածաշրջանային խաղացողների մուտքը հանգեցնում է լարվածության, և տնտեսական ու հումանիտար հարցերը լուծելիս իրենք չպետք է թույլ տան, որ երրորդ երկրները խաթարեն այդ գործընթացը։
«Ես կարծում եմ, որ ներկա իրավիճակում հարևան երկրները, ինչպիսիք են Իրանը և Ադրբեջանը, պետք է ունենան ավելի սերտ և խորը կապեր»,- ընդգծել է Գաֆարովան։

Azerbaijani and Iranian spokesmen stressed the importance of the "3+3" format
Iranian Parliament Speaker Mohammad Ghalibaf has stated that foreign countries should not interfere in regional issues and should be resolved between the region's countries.
The Iranian Parliament Speaker stated this during a meeting with Azerbaijani Parliament Speaker Sahiba Gafarova.
"We do not accept any interference by foreign forces in the region, and regional issues should be resolved between the region's countries, and issues can be discussed at the level of meetings in the "3+3" format and contribute to regional peace and stability," she added.
Gafarova also emphasized the importance of the "3+3" format, noting that the entry of extra-regional players leads to tension. They should not allow third countries to disrupt this process when resolving economic and humanitarian issues.
"I believe that in the current situation, neighboring countries such as Iran and Azerbaijan should have closer and deeper ties," Gafarova emphasized.