Ադրբեջանի և Իրանի խոսնակները ընդգծել են «3+3» ձևաչափի կարևորությունը
Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Ղալիբաֆը հայտարարել է, որ օտար երկրները չպետք է միջամտեն տարածաշրջանային խնդիրներին, և հարցերը պետք է լուծվեն հենց տարածաշրջանի երկրների միջև։
Այս մասին Իրանի խորհրդարանի խոսնակը հայտարարել է Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակ Սահիբա Գաֆարովայի հետ հանդիպմանը։
«Մենք չենք ընդունում օտարերկրյա ուժերի որևէ միջամտություն տարածաշրջանում, և տարածաշրջանային հարցերը պետք է լուծվեն տարածաշրջանի երկրների միջև, իսկ հարցերը կարող են քննարկվել «3+3» ձևաչափով հանդիպումների մակարդակով և նպաստել տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը»,- հավելել է նա։
Գաֆարովան ևս ընդգծել է «3+3» ձևաչափի կարևորությունը՝ նշելով, որ արտատարածաշրջանային խաղացողների մուտքը հանգեցնում է լարվածության, և տնտեսական ու հումանիտար հարցերը լուծելիս իրենք չպետք է թույլ տան, որ երրորդ երկրները խաթարեն այդ գործընթացը։
«Ես կարծում եմ, որ ներկա իրավիճակում հարևան երկրները, ինչպիսիք են Իրանը և Ադրբեջանը, պետք է ունենան ավելի սերտ և խորը կապեր»,- ընդգծել է Գաֆարովան։

Представители Азербайджана и Ирана подчеркнули важность формата «3+3»
Спикер парламента Ирана Мохаммад Галибаф заявил, что иностранные государства не должны вмешиваться в региональные вопросы, и эти вопросы должны решаться непосредственно странами региона.
Об этом спикер парламента Ирана заявил на встрече с председателем парламента Азербайджана Сахибой Гафаровой.
«Мы не принимаем никакого вмешательства иностранных сил в регионе, и региональные вопросы должны решаться странами региона. Эти вопросы могут обсуждаться на встречах в формате "3+3" и способствовать региональному миру и стабильности», — добавил он.
Гафарова также подчеркнула важность формата "3+3", отметив, что вовлечение внешних игроков приводит к напряженности, и при решении экономических и гуманитарных вопросов страны региона не должны позволять третьим государствам подрывать этот процесс.
«Я считаю, что в нынешней ситуации такие соседние страны, как Иран и Азербайджан, должны иметь более тесные и глубокие связи», — подчеркнула Гафарова.