«Ռուսաստանը կողմ է նոր հանդիպումներին». Լավրովի հիմնական հայտարարությունները
ՌԴ ԱԳ  նախարար Սերգեյ Լավրովը Պետդումայում ելույթ է ունեցել՝ հայտարարելով, որ Մոսկվան և Վաշինգտոնը պետք է մաքրեն ԱՄՆ-ի նախկին նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի թողած ժառանգությունը, որն, ըստ նրա, խաթարել է երկու երկրների երկարաժամկետ համագործակցության հիմքերը։
Լավրովի հիմնական հայտարարությունները.
• Անվտանգության և ռազմավարական կայունության բանակցությունների պայմաններ կարող են ստեղծվել, քանի որ երեկվա բանակցությունները ցույց տվեցին, որ հարաբերությունների նորմալացման գործընթացը բոլոր ուղղություններով արդեն սկսվում է։
• ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հասկանում է ՆԱՏՕ-ի հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշումը։ Նա առաջին և, թերևս, միակ արևմտյան առաջնորդն էր, որը բացահայտ հայտարարեց, որ ուկրաինական ճգնաժամի պատճառներից մեկը նախորդ վարչակազմի՝ Ուկրաինային ՆԱՏՕ-ի մեջ ներքաշելու կոշտ քաղաքականությունն էր։
• ԱՄՆ-ն Էր Ռիադում հավաստել է, որ երկկողմ տնտեսական նախագծերի ճանապարհից շահագրգռված է հեռացնել անիմաստ խոչընդոտները։ Մենք դա միայն ողջունում ենք։
• Ռուսաստանը կողմ է նոր հանդիպումներին, որոնք թույլ կտան լսել և հասկանալ միմյանց։
• Ռուսաստանը զարգացնում է համագործակցությունը բոլոր մայրցամաքների երկրների հետ, որոնցից մի քանիսի հետ հարաբերությունները հասել են ռազմավարական գործընկերության մակարդակի։
• Գլխավոր նպատակն անվտանգ և բարենպաստ արտաքին միջավայրի ստեղծումն է, որը կնպաստի Ռուսաստանի կայուն զարգացմանը։
• Աշխարհակարգի վերաբերյալ Ռուսաստանի տեսլականը հիմնված է բազմաբևեռության սկզբունքի վրա։ Սա պատմական գործընթաց է, որը զարգանում է օբյեկտիվ միտումների համատեքստում։
• Եվրասիական տարածքում նախատեսվում է ստեղծել կազմակերպություն, որը կհամախմբի տարածաշրջանի բոլոր երկրները։
• G20-ի հարթակը պետք է օգտագործվի որպես գործիք, որով արևմտյան գործընկերները կսովորեն համագործակցել հարգանքի վրա հիմնված սկզբունքներով, ոչ թե թելադրել իրենց միակողմանի լուծումները։
• Ռուսական պատվիրակության այցի արդյունքները Սիրիա խիստ դրական են։
• Մոսկվան և Դամասկոսը հաջորդ շաբաթ նախատեսում են բարձր մակարդակի հանդիպումներ։
• Սիրիան հասկանում է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների պատմական համատեքստը և ռազմավարական նշանակությունը։

"Russia is in favor of new meetings." Lavrov's main statements
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov spoke in the State Duma, declaring that Moscow and Washington must clean up the legacy left by former US President Joe Biden's administration, which, according to him, undermined the foundations of long-term cooperation between the two countries.
Lavrov's main statements:
• The conditions for talks on security and strategic stability can be created, as yesterday's talks showed that normalizing relations in all directions is already beginning.
• US President Donald Trump understands Russia's position on NATO. He was the first and, perhaps, the only Western leader who openly stated that one of the reasons for the Ukrainian crisis was the previous administration's strict policy of drawing Ukraine into NATO.
• The US assured Riyadh that it is interested in removing pointless obstacles from the path of bilateral economic projects. We only welcome this.
• Russia favors new meetings that allow us to listen to and understand each other.
• Russia is developing cooperation with countries on all continents, some of which relations have reached the level of strategic partnership.
• The main goal is to create a secure and favorable external environment contributing to Russia's sustainable development.
• Russia's vision of the world order is based on the principle of multipolarity, a historical process that develops in the context of objective trends.
• It is planned to create an organization in the Eurasian space that will unite all the region's countries.
• The G20 platform should be a tool for Western partners to learn to cooperate on principles based on respect rather than dictating their unilateral solutions.