Ցզինպինը հանդիպել է չինական խոշորագույն ընկերությունների հիմնադիրների և ղեկավարների հետ
Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը երկուշաբթի օրը հանդիպել է Չինաստանի մի քանի խոշորագույն ընկերությունների և խոստումնալից ստարտափների տասնյակ ղեկավարների հետ։
Նա խրախուսել է մասնավոր ընկերություններին, որպեսզի նրանք ավելի շատ ներդրումներ կատարեն աշխարհաքաղաքական լարվածության ուժեղացման պայմաններում։ Սա վերաբերում է հատկապես Միացյալ Նահանգներին․ այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Հանդիպման մասին սահմանափակ տեղեկատվություն է հաղորդվում, քանի որ այն մեկնաբանել են պետական լրատվականները և հիմնականում ընդգծել Սիի հայտարարությունները։
Վերլուծաբանները նշել են, որ հրավիրված ընկերություններից առաջին շարքում են նստել չինական տեխնոլոգիական հսկա Huawei-ի և չինական էլեկտրական մեքենաներ արտադրող BYD-ի ներկայացուցիչները, որոնց նախագահը կարևոր է համարում երկրի տեխնոլոգիական և մատակարարման շղթայի անվտանգության համար:

Xi Jinping meets with founders and leaders of major Chinese companies
On Monday, Chinese President Xi Jinping met with the heads of some of China’s largest companies and dozens of promising startups.
Reuters reported that he encouraged private companies to invest more amid heightened geopolitical tensions, particularly with the United States.
Limited information has been available about the meeting, with state media reporting on it that has largely focused on Xi’s statements.
Analysts said that among the invited companies, representatives from Chinese technology giant Huawei and Chinese electric car maker BYD, which the president sees as essential for the country’s technological and supply chain security, were among the front-row seats.