«Ռուսաստանը գոյաբանական սպառնալիք է Եվրոպայի համար». Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը գոյաբանական սպառնալիք է Եվրոպայի համար։ Նրա խոսքով, այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում, վերաբերում է ոչ միայն ուկրաինացիներին, այլև ողջ Եվրոպային. գրում է RFI-ն։
Մակրոնը ընդգծել է, որ «պարզ հրադադարը որևէ կերպ չի լուծի հակամարտությունը», հատկապես այն բանից հետո, երբ գրեթե երեք տարի է անցել Ուկրաինա ռուսական զորքերի ներխուժումից։
«Միայն լիարժեք և վերջնական խաղաղությունը, որը կերաշխավորի անվտանգությունը, սոցիալական, տնտեսական և քաղաքական կայունությունը Ուկրաինայում, ժամանակի ընթացքում կարող է լուծել այս խնդիրը»,- ասել է նա։
Միաժամանակ, Մակրոն նշել է, որ Վաշինգտոնը մնում է Եվրոպայի առանցքային դաշնակիցը, և հիշեցրել, որ «Ռուսաստանը միջուկային երկիր է, ինչը եվրոպական անվտանգության առանցքային խնդիր է»։

"Russia is an existential threat to Europe." Macron
French President Emmanuel Macron has said that Russia is an existential threat to Europe. According to him, what is happening today concerns not only Ukrainians but also all of Europe, writes RFI.
Macron stressed that "a simple ceasefire will not solve the conflict in any way," especially after almost three years have passed since the Russian invasion of Ukraine.
"Only a complete and final peace, which guarantees security, social, economic, and political stability in Ukraine, can solve this problem over time," he said.
At the same time, Macron noted that Washington remains a key ally of Europe and recalled that "Russia is a nuclear power, which is a key issue for European security."