Կրեմլը Թրամփին առաջարկել է հասանելիություն Արտիկայի ռեսուրսներին
Կրեմլը Դոնալդ Թրամփի վարչակազմին գործարք է առաջարկել ռուսական բնական պաշարների վերաբերյալ: Այս մասին գրում է The Moscow Times պարբերականը։
Ռուսաստանը կարծում է, որ ամերիկյան նավթային ընկերությունները կարող են վերադառնալ ՌԴ, բացի այդ, հետաքրքրված է Արկտիկայում ԱՄՆ-ի հետ համատեղ նախագծերով․ Սաուդյան Արաբիայում բանակցությունների մեկնարկից առաջ հայտարարել է Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի ղեկավար Կիրիլ Դմիտրիևը:
«Մենք պետք է նաև համատեղ նախագծեր իրականացնենք, այդ թվում, օրինակ, Արկտիկայում։ Համատեղ նախագծերը թույլ կտան մեզ ավելի հաջողակ լինել»,- հայտարարել է Դմիտրիևը:
Նրա խոսքով՝ ամերիկյան ընկերությունները 300 մլրդ դոլար են կորցրել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներից։
Ռուսաստանի կառավարությունը հանքային ռեսուրսների բազայի զարգացման ռազմավարությունում ընդունել է, որ հանքանյութերի արդյունահանման և հետախուզման հարցում կախվածություն ունի ներմուծվող սարքավորումներից։ Հորատման սարքավորումներից այն կազմում է ավելի քան 90%, հանքարդյունաբերական մեքենաներից՝ 50% և վերգետնյա երկրաֆիզիկական սարքավորումներից՝ 30%:

The Kremlin has offered the Donald Trump administration a deal on Russian natural resources. The Moscow Times reports.
Russia believes American oil companies can return to Russia and is interested in joint projects with the United States in the Arctic. Kirill Dmitriev, head of the Russian Direct Investment Fund, said before the start of negotiations in Saudi Arabia.
“We should also implement joint projects, including, for example, in the Arctic. Joint projects will allow us to be more successful,” Dmitriev said.
According to him, American companies have lost $ 300 billion from sanctions against Russia.
In its strategy for developing the mineral resource base, the Russian government has recognized its dependence on imported equipment for mineral extraction and exploration. Imported equipment accounts for more than 90% of drilling equipment, 50% of mining machinery, and 30% of surface geophysical equipment.