«Մասկը DOGE-ի աշխատակից չէ». Սպիտակ տուն
Իլոն Մասկը վարչակազմում զբաղեցնում է նախագահի ավագ խորհրդականի պաշտոնը և կառավարության արդյունավետության դեպարտամենտի (DOGE) աշխատակից չէ:
Ինչպես գրում է The Independent-ը, այս մասին ասվում է Սպիտակ տան պատասխանում:
Մասկը կառավարական որոշումներ կայացնելու իրավասություն չունի, միայն խորհուրդներ է տալիս նախագահին և հրահանգներ փոխանցում: Ընդգծվում է նաև, որ նա DOGE ծառայության կամ դրա ժամանակավոր կազմակերպությունների աշխատակից չէ և չի զբաղեցնում DOGE-ի ադմինիստրատորի պաշտոնը:
«Ինչպես և Սպիտակ տան մյուս բարձրաստիճան խորհրդականները, պարոն Մասկը չունի փաստացի կամ ձևական լիազորություններ ինքնուրույն կառավարական որոշումներ կայացնելու համար», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Մասկի լիազորությունների վերաբերյալ հետաքննությունն սկսվել է դատավոր Տանյա Չուտկանի անհանգստությունից հետո: Նա կասկած էր հայտնել DOGE-ի գործելակերպի վերաբերյալ։

"Musk is not an employee of DOGE." White House
Elon Musk is the senior adviser to the president in the administration and is not an employee of the Department of Government Efficiency (DOGE).
As The Independent writes, this is stated in the White House response.
Musk has no authority to make government decisions but only advises the president and transmits instructions. He also emphasized that he is not an employee of the DOGE service or its temporary organizations and does not hold the position of DOGE administrator.
"Like other senior advisers to the White House, Mr. Musk does not have actual or formal authority to make independent government decisions," the statement says.