«Մասկը DOGE-ի աշխատակից չէ». Սպիտակ տուն
Իլոն Մասկը վարչակազմում զբաղեցնում է նախագահի ավագ խորհրդականի պաշտոնը և կառավարության արդյունավետության դեպարտամենտի (DOGE) աշխատակից չէ:
Ինչպես գրում է The Independent-ը, այս մասին ասվում է Սպիտակ տան պատասխանում:
Մասկը կառավարական որոշումներ կայացնելու իրավասություն չունի, միայն խորհուրդներ է տալիս նախագահին և հրահանգներ փոխանցում: Ընդգծվում է նաև, որ նա DOGE ծառայության կամ դրա ժամանակավոր կազմակերպությունների աշխատակից չէ և չի զբաղեցնում DOGE-ի ադմինիստրատորի պաշտոնը:
«Ինչպես և Սպիտակ տան մյուս բարձրաստիճան խորհրդականները, պարոն Մասկը չունի փաստացի կամ ձևական լիազորություններ ինքնուրույն կառավարական որոշումներ կայացնելու համար», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Մասկի լիազորությունների վերաբերյալ հետաքննությունն սկսվել է դատավոր Տանյա Չուտկանի անհանգստությունից հետո: Նա կասկած էր հայտնել DOGE-ի գործելակերպի վերաբերյալ։

«Маск не является сотрудником DOGE». Белый дом
Илон Маск занимает должность старшего советника президента и не является сотрудником Департамента эффективности правительства (DOGE).
Как пишет The Independent, об этом говорится в ответе Белого дома.
Маск не обладает полномочиями принимать правительственные решения, а лишь даёт советы президенту и передаёт указания. Также подчёркивается, что он не является сотрудником DOGE или его временных структур и не занимает пост администратора DOGE.
«Как и другие высокопоставленные советники Белого дома, господин Маск не имеет фактических или формальных полномочий для самостоятельного принятия правительственных решений», — говорится в заявлении.
Расследование о полномочиях Маска началось после обеспокоенности судьи Таньи Чуткан, которая выразила сомнения в деятельности DOGE.