«Ժամանակն է, որ Եվրոպան մեծացնի պաշտպանական ծախսերը». Տուսկ
Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը սոցիալական ցանցի իր էջերում գրառում է արել, որտեղ անդրադարձել է երեկ Փարիզում կայացած ԵՄ առաջնորդների հետ հանդիպմանը և Ուկրաինայի պատերազմի պատճառով ստեղծված իրավիճակին։
«Ես ևս մեկ անգամ հստակ ընդգծել եմ, թե որքան կարևոր է Լեհաստանի համար Ուկրաինայի և Եվրոպայի այդ հատվածի անվտանգությունը։ Գտնվելով առաջնագծում՝ մեր երկիրը չի կարող իրեն թույլ տալ փոխզիջումների գնալ պաշտպանությունում։
Ժամանակն է, որ Եվրոպան մեծացնի ինքնապաշտպանության ներուժը և ավելացնի պաշտպանական ծախսերը։ Եվրամիությունն ու նրա դաշնակիցները կկարողանան արդյունավետորեն կայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում միայն այն դեպքում, եթե նրանք կարողանան պաշտպանվել արտաքին սպառնալիքներից»,- գրել է Տուսկը։

"It's time for Europe to increase defense spending." Tusk
Polish Prime Minister Donald Tusk posted on his social media pages, reflecting on yesterday's meeting with EU leaders in Paris and the situation created by the war in Ukraine.
"I have once again clearly emphasized how vital the security of Ukraine and that part of Europe is for Poland. Being on the front line, our country cannot afford to make compromises in defense.
It is time for Europe to increase its self-defense potential and defense spending. The European Union and its allies will be able to effectively stabilize the situation in the region only if they can protect themselves from external threats," Tusk wrote.