Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն առաջարկում են եռաստիճան խաղաղության ծրագիր. Fox News
Ամերիկյան Fox News-ը, հղում անելով Սաուդյան Արաբիայում բանակցություններին մոտ կանգնած իր դիվանագիտական աղբյուրներին, հաղորդում է, որ ԱՄՆ-ն ու Ռուսաստանն Ուկրաինայի հարցում առաջարկում են եռաստիճան խաղաղության ծրագիր: Ծրագիրը ներառում է հրադադար, ընտրություններ Ուկրաինայում, իսկ հետո՝ համապարփակ խաղաղության պայմանագրի ստորագրում։
Ըստ պարբերականի՝ այդ տարբերակի մասին վկայությունները բազմաթիվ են։ Այս տարբերակի համաձայն՝ Ռուսաստանն Ուկրաինայում նոր ընտրությունների անցկացումը դիտարկում է որպես կարգավորման գործընթացի հաջողության առանցքային պայման, որն, անկասկած, հակասություններ կառաջացնի, քանի որ ուկրաինացիներն անհանգստանում են, որ Ռուսաստանը կմիջամտի ընտրություններին և կփորձի իր խամաճիկ թեկնածուին անցկացնել։
«Պուտինի խամաճիկային նախագահի ընտրվելու հավանականությունը բարձր է։ Նա համոզված է, որ ցանկացած թեկնածու, բացի Ուկրաինայի ներկայիս նախագահից, ավելի ճկուն կլինի և պատրաստ կլինի բանակցությունների և զիջումների։ Իր հերթին, Թրամփը պատրաստ է ընդունել ընտրությունների ցանկացած արդյունք, ներառյալ՝ ռուսամետ խամաճիկի ընտրության հնարավորությունը: Թրամփը և Պուտինը Ուկրաինայի ներկայիս նախագահի վերընտրվելու շանսերը համարում են ցածր»,- գրում է պարբերականը և ընդգծում, որ Սպիտակ տնից շուտով կարձագանքեն այս տարբերակին։

Россия и США предлагают трехэтапный мирный план. Fox News
Американский Fox News, ссылаясь на свои дипломатические источники, близкие к переговорам в Саудовской Аравии, сообщает, что США и Россия предлагают трёхэтапный план мирного урегулирования по Украине. План включает в себя прекращение огня, проведение выборов на Украине, а затем подписание всеобъемлющего мирного договора.
По данным издания, существует множество свидетельств в пользу этого варианта. Согласно этому сценарию, Россия рассматривает проведение новых выборов на Украине как ключевое условие успешного урегулирования, что, несомненно, вызовет противоречия, поскольку украинцы опасаются вмешательства России в выборы и возможного продвижения её марионеточного кандидата.
«Вероятность избрания марионеточного президента, угодного Путину, высока. Он уверен, что любой кандидат, кроме нынешнего президента Украины, будет более сговорчивым и готовым к переговорам и уступкам. В свою очередь, Трамп готов принять любой исход выборов, включая возможность победы пророссийского кандидата. Трамп и Путин считают шансы действующего президента Украины на переизбрание низкими», — пишет издание, отмечая, что Белый дом вскоре отреагирует на этот сценарий.