Ի՞նչ են պայմանավորվել ռուս-ամերիկյան բանակցային կողմերը
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Թամմի Բրյուսը ամփոփել է Էր Ռիադում տեղի ունեցած ռուս-ամերիկյան բանակցությունների արդյունքները: Այս մասին տեղեկացնում է Reuters-ը։
ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները  համաձայնության են եկել․
-Ստեղծել խորհրդակցությունների մեխանիզմ՝ երկկողմ հարաբերություններում անհանգստություն առաջացնող գործոնները վերացնելու համար և համապատասխան դիվանագիտական առաքելությունների աշխատանքը կարգավորելու համար անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով:
-Բարձր մակարդակի խմբեր ձևավորել՝ ուկրաինական հակամարտության կարգավորման աշխատանքները սկսելու և հնարավորինս շուտ այն ավարտելու համար։
-Հիմքեր ստեղծել ապագա համագործակցության համար փոխադարձ աշխարհաքաղաքական հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի, ինչպես նաև տնտեսական և ներդրումային հնարավորությունների շուրջ, որոնք կբացվեն Ուկրաինայում հակամարտության հաջող ավարտի արդյունքում:
- Ստեղծել կոնսուլտացիաների մեխանիզմ՝ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի հարաբերություններում սադրանքները հաղթահարելու համար:
«Մեկ հեռախոսազրույցը, որին հաջորդում է մեկ հանդիպում, բավարար չէ տևական խաղաղություն հաստատելու համար։ Մենք պետք է գործենք, իսկ այսօր մենք կարևոր քայլ ենք կատարել»,- ընդգծել է պետդեպի ներկայացուցիչը։

What did the Russian-American negotiating parties agree on?
Reuters reports that US State Department representative Tammy Bruce summarized the results of the Russian-American talks in Riyadh.
The representatives of Russia and the United States agreed:
- To establish a mechanism for consultations to eliminate factors of concern in bilateral relations and to take the necessary measures to regulate the work of relevant diplomatic missions.
- To form high-level groups to begin work on the settlement of the Ukrainian conflict and to complete it as soon as possible.
- To lay the foundations for future cooperation on issues of mutual geopolitical interest, as well as economic and investment opportunities that will open up as a result of the successful end of the conflict in Ukraine.
- To establish a mechanism for consultations to overcome provocations in US-Russian relations.
“One phone conversation followed by one meeting is insufficient to establish lasting peace. "We must act, and today we have taken an important step," the State Department representative emphasized.