Եվրոպական երկրների առաջնորդները Ուկրաինայի հարցով քննարկում են անցկացրել
Եվրոպական երկրների ղեկավարները Փարիզում արտակարգ գագաթնաժողով են անցկացրել։ Նրանք քննարկել  են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի՝ Մոսկվայի հետ առանց Եվրոպայի մասնակցության բանակցություններ վարելու մտադրության վերաբերյալ հետագա քայլերը։
Հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ կոնկրետ որոշումների մասին չի հաղորդվել, սակայն ԵՄ-ն և ՆԱՏՕ-ն նշել են, որ անհրաժեշտ է ավելացնել պաշտպանական ներդրումները, ինչպես նաև Ուկրաինային տրամադրել հուսալի անվտանգության երաշխիքներ։
Բանակցություններին մասնակցել են Ֆրանսիայի, Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Իսպանիայի, Դանիայի, Լեհաստանի, Նիդեռլանդների ղեկավարները, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի ու Եվրամիության ներկայացուցիչները։
«Պատրաստ ենք և լի ցանկությամբ։ Ահա թե ինչ տպավորություն ունեմ այսօր Փարիզում կայացած հանդիպումից։ Եվրոպան պատրաստ է և ցանկանում է առաջ քայլ անել։ Վերցնել նախաձեռնությունը Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների տրամադրման հարցում։ Պատրաստ ենք զգալիորեն մեծացնել ներդրումները մեր անվտանգության մեջ։ Մանրամասները դեռ պետք է հստակեցվեն, սակայն պարտավորությունները պարզ են»,- գրել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն սոցիալական ցանցում։
Նույն գաղափարն արտահայտել է նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, որը կազմակերպել էր հանդիպումը Փարիզում։ Նրա խոսքով՝ եվրոպացիները պետք է «ավելի լավ, ավելի շատ և միասին» ներդրումներ կատարեն պաշտպանության ոլորտում՝ ինչպես այժմ, այնպես էլ ապագայում։
«Դրա համար եվրոպացիները ցանկանում են արագացնել իրենց ինքնիշխանության, անվտանգության և մրցունակության ապահովման ծրագրի իրականացումը։ Աշխատանքը կշարունակվի՝ հիմք ընդունելով Եվրահանձնաժողովի առաջարկները՝ ինչպես Ուկրաինայի աջակցության, այնպես էլ մեր պաշտպանության զարգացման և ներդրումների ուղղությամբ»,– հայտարարել է Մակրոնը։
Նա նաև հայտնել է, որ Փարիզում կայացած բանակցություններից հետո հեռախոսազրույցներ է ունեցել ԱՄՆ և Ուկրաինայի նախագահների՝ Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Զելենսկու հետ։

European leaders discuss Ukraine
European leaders held an emergency summit in Paris. They discussed their next steps in response to the US President Donald Trump administration's intention to hold talks with Moscow without Europe's participation.
No concrete decisions were reported on the results of the meeting. Still, the EU and NATO noted the need to increase defense investments and provide reliable security guarantees to Ukraine.
The leaders of France, Britain, Germany, Italy, Spain, Denmark, Poland, and the Netherlands and representatives of NATO and the European Union participated in the talks.
"We are ready and eager. That is my impression from today's meeting in Paris. Europe is ready and willing to take a step forward. To take the initiative to provide security guarantees to Ukraine. We are ready to increase investments in our security significantly. The details still need to be clarified, but the obligations are clear," NATO Secretary General Mark Rutte wrote on the social network.
The same idea was also expressed by French President Emmanuel Macron, who organized the meeting in Paris. According to him, Europeans must invest "better, more and together" in the defense sector now and in the future.
"That is why Europeans want to accelerate the implementation of their program to ensure their sovereignty, security, and competitiveness. Based on the European Commission's proposals, work will continue in terms of support for Ukraine and development and investment in our defense," Macron said.
He also reported that after the talks in Paris, he had telephone conversations with the United States and Ukraine presidents Donald Trump and Volodymyr Zelensky.