Ինչպես կարող է ավարտվել Ուկրաինայի հետ հնարավոր գործարքը. NYT
New York Times-ը սյունակ է հրապարակել, որտեղ ներկայացնում է Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև կնքվող հնարավոր գործարքի փոխզիջումային կետերը։
Ուկրաինան հայտարարել է, որ երբեք չի ճանաչի իր սահմանների որևէ փոփոխություն, իսկ Ռուսաստանն էլ հավակնում է ոչ միայն երկրի տարածքի մոտ 20%–ին, որն արդեն վերահսկում է, այլ նաև Ուկրաինայի այն չորս շրջանների մնացած տարածքներին, որոնք ամբողջությամբ չի վերահսկում։
Հնարավոր փոխզիջում. դադարեցնել մարտական գործողությունները
Ռուսաստանը պահպանում է վերահսկողությունը այն հողերի վրա, որոնք արդեն գրավել է, բայց դադարեցնում է մարտական գործողությունները նորերի համար։ Ուկրաինան և Արևմուտքը պաշտոնապես չեն ճանաչում Ռուսաստանի կողմից անեքսիան, նույնիսկ, եթե Ռուսաստանը պահպանում է իր ավելի լայն տարածքային պահանջները: Համաձայնագիրը կարող է նախատեսել, որ տարածքային վեճերը խաղաղ ճանապարհով կլուծվեն ապագայում ինչ-որ պահի, ասենք՝ 10-15 տարի հետո։
Կուրսկի «կնճիռը»
Ուկրաինան շարունակում է մոտ 200 քառակուսի մղոն տարածք տիրապետել Ռուսաստանի Կուրսկի մարզում։ Ռուսաստանը մերժել է այն գաղափարը, որ Ուկրաինան կարող է ապագա որևէ բանակցությունում օգտագործել այդ հողը որպես սակարկության առարկա: Բայց եթե բանակցություններն սկսվեն նախքան Ռուսաստանի կողմից ուկրաինական զորքերին դուրս մղելը, Ուկրաինան դեռ կարող է ճանապարհ գտնել Կուրսկից նահանջը փոխանակելու Ռուսաստանի կողմից զիջումների հետ:
ՆԱՏՕ-ն և Եվրամիությունը
Թեև Ուկրաինան ցանկանում է վերականգնել Ռուսաստանի կողմից գրավված տարածքը, նա նաև հասկացրել է, որ իր ապագա անվտանգությունը առնվազն ոչ պակաս կարևոր է։
Ուկրաինան ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունը համարում է այդ պաշտպանության բանալին։ Ռուսաստանը Հյուսիսատլանտյան դաշինքին Ուկրաինայի անդամակցության հնարավորությունը դիտարկում է որպես սեփական անվտանգության սպառնալիք:
Թրամփի վարչակազմն արդեն հասկացրել է, որ Ռուսաստանը այս հարցում կհասնի իր ակնկալիքներին։
ԵՄ-ին, բայց ոչ ՆԱՏՕ-ին Ուկրաինայի անդամակցության ճանապարհը բաց թողնելը կարող է ներկայացվել որպես փոխզիջում։ 2022 թվականի խաղաղ բանակցությունների ձախողումից առաջ ռուս բանակցողները համաձայնեցրել էին պայմանագրի նախագծի ձևակերպումը, որում ասվում էր, որ գործարքը «համատեղելի կլինի Եվրամիությանը Ուկրաինայի հնարավոր անդամակցության հետ»։
Անվտանգության երաշխիքներ
ՆԱՏՕ-ին անդամակցության բացակայության պայմաններում Զելենսկին հայտարարեց Ուկրաինայում 200․000 օտարերկրյա զինծառայողների տեղակայման կարևորության մասին՝ հրադադարի ռեժիմի պահպանումն ապահովելու համար: Վերլուծաբաններն ասում են, որ Արևմուտքը չի կարող տրամադրել այդքան մեծ ուժ: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Սթարմերը հայտարարել է, որ իր երկիրը պատրաստ կլինի խաղաղապահ զորքեր ուղարկել, սակայն թվի մասին չի խոսել։
Ռուսաստանը ևս ցանկանում է ստանալ իր անվտանգության երաշխիքները, որոնք կերաշխավորեն, որ Ուկրաինան չի փորձի վերականգնել իր ռազմական ներուժը և վերադարձնել Ռուսաստանի կողմից գրավված հողերը: Նա ցանկանում է սահմանափակել Ուկրաինայի զինված ուժերի թվաքանակը և արգելել օտարերկրյա զորքերին գտնվել երկրի տարածքում։
«Ասեղի մեջ թել անցկացնելը համարվում է ցանկացած բանակցությունների ամենադժվար կողմը»։
Քեմբրիջի միջազգային իրավունքի պրոֆեսոր Մարկ Վելլերի գլխավորած փորձագետների խումբը, որը մասնագիտացած է խաղաղ բանակցությունների հարցում, պատրաստել է հնարավոր համաձայնագրի նախագիծ, որը նախատեսում է փոխզիջում. տեղակայել 7500 հոգանոց փոքրաքանակ միջազգային ուժեր, որոնք համալրված են ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Ուկրաինայի համար ընդունելի երկրների ներկայացուցիչներով՝ առաջնագծում խաղաղություն պահպանելու համար:
Վելլերի առաջարկը նախատեսում է անհապաղ պատժամիջոցներ կողմերից որևէ մեկի դեմ, եթե նա վերսկսի ռազմական գործողությունները: Դա թույլ կտա Ուկրաինային սահմանափակ զորակազմով համատեղ զորավարժություններ անցկացնել այլ երկրների հետ և համագործակցել նրանց հետ զենքի արտադրության և ռազմական պատրաստության ոլորտում:
Օտարերկրյա զորքերի մշտական ​​տեղակայում չի լինի, բայց Ուկրաինան կարող է հյուրընկալել փոքր թվով տեխնիկական անձնակազմ։ Իսկ Ուկրաինան կհամաձայնի արգելել 155 մղոնից ավել հեռահարություն ունեցող հրթիռները:
Հրադադարի մեխանիզմ
Ցանկացած խաղաղ գործընթացի երկարակեցությունը կարող է կախված լինել հրադադարի համաձայնագրի պայմաններից։
Շվեյցարացի նախկին դիվանագետ Թոմաս Գրեմինգերը, ով մասնակցել է 2015 թվականից հետո Ուկրաինայի արևելքում հրադադարի մոնիտորինգին, առանձնացնում է երեք հիմնական հարց:
Առաջինը «շփման գծի» համաձայնեցումն է, որը բաժանում է Ռուսաստանի կողմից վերահսկվող տարածքը Ուկրաինայի կողմից վերահսկվող տարածքից։ Դրանից հետո անհրաժեշտ կլինի ստեղծել «անջատման գոտի» կամ բուֆեր հակառակորդ ուժերի միջև, որպեսզի կանխվի պատահական փոխհրաձգությունների կամ թյուրիմացությունների վերածումը մարտական գործողությունների: Երրորդ, ըստ նրա, պետք է ինչ-որ միջոց լինի հրադադարի ռեժիմի խախտումների համար երկու կողմերին պատասխանատվության ենթարկելու համար։
Համաձայնագրերի ձևակերպումները «կարող են շատ տեխնիկական լինել» այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են անջատման գոտին և հրադադարի պահպանումը, սակայն, նրա խոսքով, այդ ձևակերպումները կարող են «շատ վճռորոշ լինել հրադադարի ռեժիմի պահպանման հարցում»։
ՆԱՏՕ-ն Արևելյան Եվրոպայում
Պուտինը պնդում է, որ իր պատերազմն ուղղված է Ուկրաինային և Արևմուտքին ստիպելու՝ ընդունել Եվրոպայում անվտանգության նոր ճարտարապետությունը:
Ներխուժումից մի քանի շաբաթ առաջ նա վերջնագիր է ներկայացրել՝ պահանջելով, որ ՆԱՏՕ-ն դադարեցնի ընդլայնումը դեպի արևելք և իր զորքերը դուրս բերի Եվրոպայի մեծ մասից: Իսկ փետրվարի 12-ին Թրամփի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում Պուտինը նախազգուշացրել է «հակամարտության արմատական պատճառները վերացնելու անհրաժեշտության մասին»․ հայտնել են Կրեմլից։ Դա նշանակում է, որ Ռուսաստանը, ամենայն հավանականությամբ, պահանջներ կառաջադրի, որոնք շատ ավելին են, քան բուն Ուկրաինայի ճակատագիրը։
Ամերիկայի դաշնակիցները պնդում են, որ ՆԱՏՕ-ի նահանջը Եվրոպայից կբարձրացնի Ռուսաստանի ներխուժման ռիսկը Լեհաստան և Բալթյան երկրներ: Բայց Թրամփը, հնարավոր է, համաձայնի նման գործարքի՝ հաշվի առնելով նրա թերահավատությունը արտերկրում ամերիկյան զորքերի տեղակայման վերաբերյալ: Այս ամենը բանակցությունները կդարձնի աներևակայելի դժվար: Գրեմինգերը, ով աշխատել է պատերազմի ավարտով շահագրգիռ կառավարություններին մոտ կանգնած փորձագետների հետ՝ պարզելու, թե ինչպես կարող են ընթանալ բանակցությունները, տեսնում է առնվազն երեք բանակցային ուղղություն՝ ամերիկա-ռուսական, ռուս-ուկրաինական և ռուս-եվրոպական․

The New York Times has published a column outlining the compromises in a possible deal between Ukraine and Russia.
Ukraine has said it will never recognize any changes to its borders. At the same time, Russia claims not only the roughly 20 percent of the country it already controls but also the remaining four Ukrainian regions it does not fully control.
A possible compromise: a cessation of hostilities
Russia retains control of the territory it has already seized but is halting hostilities over new ones. Ukraine and the West do not formally recognize Russia’s annexation, even if Russia maintains its broader territorial claims. The agreement could provide for a peaceful resolution of territorial disputes at some point in the future, say 10 to 15 years.
The Kursk “tangle”
Ukraine still controls about 200 square miles of territory in Russia’s Kursk region. Russia has rejected the idea that Ukraine could use the land as a bargaining chip in future negotiations. But if talks begin before Russia has withdrawn its troops, Ukraine could still find a way to trade a retreat from Kursk for concessions from Russia.
NATO and the European Union
While Ukraine wants to regain territory seized by Russia, it has also clarified that its future security is at least as necessary.
Ukraine sees NATO membership as key to that protection. Russia views the prospect of Ukraine joining the North Atlantic Treaty Organization as a threat to its security.
The Trump administration has already clarified that Russia will meet its expectations on this issue.
Leaving the path for Ukraine to join the EU but not NATO open could be presented as a compromise. Before the 2022 peace talks collapsed, Russian negotiators had agreed on a draft agreement that said the deal would be “compatible with Ukraine’s possible accession to the European Union.”
Security guarantees
Without NATO membership, Zelensky has called for deploying 200,000 foreign troops to Ukraine to help enforce the ceasefire. Analysts say the West cannot provide that much force. British Prime Minister Starmer has said his country would be prepared to send peacekeepers but has not given a specific number.
Russia also wants security guarantees that would ensure that Ukraine does not try to rebuild its military might and reclaim territory seized by Russia. It wants to limit the size of Ukraine’s armed forces and ban foreign troops from its territory.
“Putting the strings in the knot is considered the most difficult part of any negotiation.”
A group of experts led by Mark Weller, a professor of international law at Cambridge who specializes in peace negotiations, has drafted a possible agreement that would provide a compromise: deploying a small international force of 7,500 troops, staffed by countries acceptable to both Russia and Ukraine, to keep the peace on the front lines.
Weller’s proposal would impose immediate sanctions on either side if it resumes hostilities. It would allow Ukraine to conduct limited joint military exercises with other countries and cooperate with them on arms production and army training.
Foreign troops would not be permanently present, but Ukraine could host a small number of technical personnel. Ukraine would also agree to ban missiles with ranges greater than 155 miles.
Ceasefire mechanism
The sustainability of any peace process could depend on the terms of the ceasefire agreement.
Thomas Greminger, a former Swiss diplomat monitoring the ceasefire in eastern Ukraine since 2015, identifies three key issues.
The first is the agreement on a “contact line” that separates Russian-controlled territory from Ukrainian-controlled territory. This will then require the creation of a “de-escalation zone,” or buffer zone, between the opposing forces to prevent accidental skirmishes or misunderstandings from escalating into hostilities. Third, he says, there must be some way to hold both sides accountable for ceasefire violations.
The agreements “can be very technical” on issues such as the de-escalation zone and the maintenance of the ceasefire, but the wording can be “very crucial to maintaining the ceasefire,” he says.
NATO in Eastern Europe
Putin claims that his war is aimed at forcing Ukraine and the West to accept a new security architecture in Europe.
A few days after the invasion, a week ago, he issued an ultimatum demanding that NATO halt its eastward expansion and withdraw its troops from most of Europe. In a phone call with Trump on February 12, Putin warned of the need to “eliminate the root causes of the conflict,” the Kremlin said. That means Russia is likely to make demands far beyond the fate of Ukraine itself.
America’s allies argue that NATO’s withdrawal from Europe would increase the risk of a Russian invasion of Poland and the Baltic states. However, given his skepticism about deploying American troops abroad, Trump is unlikely to agree to such a deal. All of this would make negotiations incredibly difficult. Greminger, who has worked with experts close to governments interested in ending the war to determine how the talks might proceed, sees at least three negotiating paths: American-Russian, Russian-Ukrainian, and Russian-European.