Մյունխենի անվտանգության համաժողովի (MSC) նախագահ Քրիստոֆ Հոյսգենը այս տարվա հանգստյան օրերին ավարտված համաժողովն անվանել է անցած բոլոր համաժողովներից «ամենանշանակալին»:
«Միևնույն ժամանակ, MSC-2025-ը որոշակի իմաստով մղձավանջ էր եվրոպացիների համար», - հայտարարել է նա գերմանական ZDF հեռուստաալիքի եթերում՝ վկայակոչելով ԱՄՆ նոր նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի ներկայացուցիչների ելույթները:
«Այս համաժողովը շատ բան պարզաբանեց և ցույց տվեց, որ Ամերիկան Թրամփի օրոք ապրում է մեկ այլ մոլորակի վրա», - հայտարեր էլ Հոյսգենը համաժողովի եզրափակիչ ելույթում: Նրա խոսքով՝ համաժողովում ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի ելույթից հետո մտահոգություններ են առաջացել, «որ մեր ընդհանուր արժեքներն այլևս ընդհանուր չեն»:

The Munich Conference was one of the most significant
Christoph Heusgen, president of the Munich Security Conference (MSC), called the conference that ended this weekend the “most significant” of all the previous conferences.
“At the same time, MSC-2025 was in a sense a nightmare for Europeans,” he said on German television channel ZDF, referring to the speeches of representatives of the administration of new US President Donald Trump.
“This conference clarified a lot and showed that America under Trump lives on another planet,” Heusgen said in his closing speech. According to him, after the speech of US Vice President J.D. Vance at the conference, concerns arose “that our common values ​​​​are no longer common.”