ԱՄՆ-ում եղանակային պայմանների պատճառով 9 մարդ է զոհվել
ԱՄՆ-ում ուժեղ անձրևների հետևանքով առաջացած ջրհեղեղի պատճառով զոհվել է առնվազն ինը մարդ, այդ թվում՝ ութը Կենտուկի նահանգում։ Ջրի մակարդակի բարձրացման պատճառով գետակները դուրս են եկել ափերից, իսկ ջրով ծածկված ճանապարհները դարձել են մահացու վտանգավոր. գրում է APnews-ը։
Կենտուկիի նահանգապետ Էնդի Բեշիրը կիրակի օրը հայտարարել է, որ ջրհեղեղի հետևանքով հարյուրավոր մարդիկ հայտնվել են շրջափակման մեջ և ստիպված են եղել օգնություն խնդրել փրկարարներից։ Նա նշել է, որ զոհերի մեծ մասը, այդ թվում՝ մայր և յոթամյա երեխա, մահացել են մեքենաների մեջ, որոնք ջրի հոսքերի պատճառով հայտնվել են ճանապարհներին։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաստատել է Կենտուկի նահանգն աղետի գոտի ճանաչելու առաջարկը։ Այս որոշումը թույլ է տալիս Դաշնային արտակարգ իրավիճակների կառավարման գործակալությանը (FEMA) համակարգել օգնության աշխատանքները ողջ նահանգում։
Բեշիրը նշել է, որ շաբաթ օրվանից սկսված փոթորկի հետևանքով նահանգում իրականացվել է շուրջ 1000 փրկարարական գործողություն։ Նա կոչ է արել բնակիչներին խուսափել ճանապարհներ դուրս գալուց՝ ընդգծելով, որ դա կարող է կյանքեր փրկել։
«Այս պահին ամենակարևորը ճանապարհներից հեռու մնալն է։ Մենք դեռ փրկարարական աշխատանքների փուլում ենք, և ես հպարտ եմ բոլոր կենտուկիացիներով, որոնք իրենց կյանքը վտանգի ենթարկելով փրկում են մարդկանց», - ասել է նահանգապետը։
Փոթորիկի հետևանքով մոտ 39,000 բնակիչներ մնացել են առանց էլեկտրաէներգիայի, և Բեշիրը զգուշացրել է, որ ուժեղ քամիները կարող են էլ ավելի բարդացնել իրավիճակը։
Ներկայումս փրկարարները շարունակում են աշխատել տուժածներին օգնություն ցուցաբերելու ուղղությամբ, իսկ նահանգային իշխանությունները ջանքեր են գործադրում խնդրի լուծման և բնակչության անվտանգության ապահովման համար։

В результате наводнения, вызванного сильными дождями в США, погибло по меньшей мере девять человек, восемь из которых — в штате Кентукки. Из-за подъёма уровня воды реки вышли из берегов, а затопленные дороги стали смертельно опасными, сообщает APnews.
Губернатор Кентукки Энди Бешир в воскресенье заявил, что сотни людей оказались в ловушке и были вынуждены просить о помощи спасателей. По его словам, большинство погибших, включая мать и семилетнего ребёнка, находились в автомобилях, которые были смыты потоками воды.
Президент США Дональд Трамп утвердил предложение о признании Кентукки зоной бедствия. Это решение позволяет Федеральному агентству по управлению в чрезвычайных ситуациях (FEMA) координировать оказание помощи по всему штату.
Бешир сообщил, что с начала шторма в субботу было проведено около 1000 спасательных операций. Он призвал жителей избегать поездок, подчеркнув, что это поможет спасти жизни.
«Сейчас самое важное — держаться подальше от дорог. Мы всё ещё находимся на этапе спасательных работ, и я горжусь всеми жителями Кентукки, которые, рискуя жизнью, спасают других», — отметил губернатор.
Из-за шторма около 39 000 жителей остались без электричества, а сильные ветра могут ещё больше осложнить ситуацию.
Спасатели продолжают оказывать помощь пострадавшим, а власти штата предпринимают все меры для устранения последствий наводнения и обеспечения безопасности населения.