Ռուսաստանը Բելառուս է ուղարկելու 150 հազար ռուս զինվորի՝ զորավարժությունների անվան տակ․ Զելենսկի
Մյունխենի համաժողովում Ուկրաիինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Ռուսաստանն ամռանը Բելառուս է ուղարկելու 150 հազար ռուս զինվորի, որոնք կարող են հարձակվել ՆԱՏՕ-ի երկրների վրա.
«Մենք հստակ տեղեկություն ունենք, որ Ռուսաստանը պլանավորում է զորքեր ուղարկել Բելառուս այս ամառ զորավարժությունների անվան տակ: Բայց սա ճիշտ նույնն է, ինչպես նրանք զորքեր մտցրեցին նախքան Ուկրաինա լայնամասշտաբ ներխուժումը երեք տարի առաջ:
Այս ռուսական ուժերը Բելառուսում կհարձակվե՞ն Ուկրաինայի վրա: Միգուցե ոչ: Կամ գուցե նրանք ձեզ համար են: Հիշեցնեմ, որ Բելառուսը սահմանակից է ՆԱՏՕ-ի երեք երկրներին։ Այն փաստացի դարձավ ռուսական ռազմական գործողությունների հարթակ»,- հայտարարել է Զելենսկին:

Россия отправит в Беларусь 150 тысяч российских военных под предлогом учений. Зеленский
На Мюнхенской конференции президент Украины Владимир Зеленский заявил, что Россия этим летом отправит в Беларусь 150 тысяч российских военных, которые могут напасть на страны НАТО.
«У нас есть точная информация, что Россия планирует отправить войска в Беларусь этим летом под предлогом учений. Но это точно то же самое, что они делали, когда вводили войска перед полномасштабным вторжением в Украину три года назад.
Эти российские силы в Беларуси нападут на Украину? Возможно, нет. Или, может быть, они для вас. Напомню, что Беларусь граничит с тремя странами НАТО. Она фактически стала платформой для российских военных операций», — заявил Зеленский.