«Ես չեմ տեսնում, որ ԱՄՆ-ն պատրաստի ծրագիր ունի՝ դադարեցնելու պատերազմը»․ Զելենսկի
Ուկրաինայի նախագահն ասել է, որ երկար զրույց է ունեցել Թրամփի հետ, որը բավարար է որոշ մանրամասներ քննարկելու, բայց անբավարար՝ պատերազմի ավարտի ծրագիր մշակելու համար:
Նա հավելել է, որ ԱՄՆ նախագահի հետ զրույցում խոսվել է նաև կորուստների մասին, որոնք տարբերվում են ամերիկյան թվերից։
Զելենսկու խոսքով՝ ԱՄՆ-ն և Թրամփը պատրաստ չեն խոսել ՆԱՏՕ-ի մասին և կարծում են, որ Ուկրաինան չի կարող լինել դաշինքի կազմում, քանի որ դա էսկալացիայի կբերի Ռուսաստանի հետ։ Զելենսկին հավելել է, որ եթե Ուկրաինան ՆԱՏՕ-ում չէ, ապա երկրին անհրաժեշտ է 1,5 միլիոնանոց բանակ։

"I don't see the US having a ready-made plan to stop the war." Zelensky
The Ukrainian president said he had a long conversation with Trump, enough to discuss some details but insufficient to develop a plan to end the war.
He added that the conversation with the US president also discussed losses, which differ from the American figures.
According to Zelensky, the US and Trump are not ready to discuss NATO and believe that Ukraine cannot join the alliance, as this would lead to an escalation with Russia. Zelensky added that if Ukraine were not in NATO, it would need a 1.5 million-strong army.