«Եվրոպայի ամենամեծ սպառնալիքը Ռուսաստանը չէ». Վենս
Մյունխենի անվտանգության համաժողովում ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսը կոշտ քննադատության է ենթարկել Եվրամիության և առանձին եվրոպական երկրների քաղաքականությունը․
«Եվրոպայի համար ինձ ամենաշատ անհանգստացնող սպառնալիքը Ռուսաստանը չէ, ոչ էլ՝ Չինաստանը։ Ինձ անհանգստացնում է ներսից եկող սպառնալիքը, Եվրոպայի նահանջն իր հիմնական արժեքներից» ,- ասել է Վենսը։
ԱՄՆ փոխնախագահը նաև հայտարարել է, որ պատրաստ է գնալ Ռուսաստան՝ Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների։
Մասնավորապես, նա քննադատել է Ռումինիայում ընտրությունների չեղարկումը՝ այն անվանելով «հեռացում ժողովրդավարությունից»։
Նա ԵՄ-ին մեղադրել է նաև խոսքի ազատությունը ոտնահարելու մեջ։ «Եվրոպան հեռացել է մեր ընդհանուր արժեքներից»,- ասել է Վենսը։

"Europe's biggest threat is not Russia." Vance
At the Munich Security Conference, US Vice President Vance harshly criticized the policies of the European Union and individual European countries.
“The threat to Europe that worries me most is not Russia, nor is it China. What worries me is the threat coming from within, the retreat of Europe from its core values,” Vance said.
The US Vice President also announced that he was ready to go to Russia for talks on Ukraine.
In particular, he criticized the cancellation of the elections in Romania, calling it a “departure from democracy.”
He also accused the EU of violating freedom of speech. “Europe has departed from our common values,” Vance said.