ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը հրաժարվել է Մյունխենի անվտանգության հարցերով համաժողովի ժամանակ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ հանդիպումից: Փոխարենը նա կհանդիպի և բանակցություններ կվարի կանցլերի թեկնածու Ֆրիդրիխ Մերցի հետ․ գրում Է Politico-ն՝ հղում անելով իր աղբյուրներին:
Վենսի թիմից հայտնել են, որ հանդիպումը նախատեսված է եղել, սակայն չի կայացել գերմանական կողմի հետ ժամանակացույցի հետ կապված կոնֆլիկտի պատճառով:
«Երկու երկրների ղեկավարները բանակցություններ են վարել Մյունխենում լրացուցիչ հանդիպում անցկացնելու շուրջ, սակայն, ցավոք, այդ հանդիպումն այդպես էլ չի հաստատվել ժամանակացույցում առկա խնդրի պատճառով»,-ասված է Շոլցի մամուլի քարտուղար Ուիլյամ Մարտինի հայտարարության մեջ:

Vance will not face Scholz in Germany
US Vice President J.D. Vance has canceled a meeting with German Chancellor Olaf Scholz at the Munich Security Conference. Instead, he will meet and talk with chancellor candidate Friedrich Merz, Politico reports, citing sources.
Vance's team said the meeting was scheduled but was canceled due to scheduling conflicts with the German side.
"The leaders of the two countries held discussions to hold an additional meeting in Munich, but unfortunately, that meeting never materialized due to scheduling conflicts," Scholz's spokesman, William Martin, said in a statement.