«Միայն Ուկրաինայի նախագահը կարող է իր երկրի անունից բանակցել Ռուսաստանի հետ». Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ասել է, որ միայն Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կարող է պատերազմին վերջ տալու համար իր երկրի անունից բանակցել Ռուսաստանի հետ՝ նախազգուշացնելով, որ «խաղաղությունը եթե կապիտուլյացիայի տեսքով լինի, վատ նորություն կլինի բոլորի համար», ներառյալ՝ ԱՄՆ-ի։ Այս մասին Ֆրանսիայի նախագահը խոսել է Financial Times-ին տված հարցազրույցում։
Նա Դոնալդ Թրամփի վերադարձը Սպիտակ տուն անվանել է «էլեկտրաշոկ», որը պետք է ստիպի Եվրոպային ապահովել իր, ինչպես նաև Ուկրաինայի ապագան:
«Այս փուլում միակ հարցն այն է, թե արդյոք նախագահ Պուտինը պատրաստ է անկեղծորեն, կայուն և հուսալի կերպով համաձայնել այդ հիմքի վրա հրադադարին։ Դրանից հետո ուկրաինացիները պետք է բանակցեն Ռուսաստանի հետ», - ասել է Մակրոնը:

"Only the President of Ukraine can negotiate with Russia on behalf of his country." Macron
French President Emmanuel Macron said that only Ukrainian President Volodymyr Zelensky can negotiate with Russia on his country’s behalf to end the war. In an interview with the Financial Times, the French president warned that “peace, if it takes the form of capitulation, would be bad news for everyone,” including the United States.
He called Donald Trump’s return to the White House an “electric shock” that should force Europe and Ukraine to secure their futures.
“The only question at this stage is whether President Putin is ready to agree sincerely, sustainably, and reliably to a ceasefire. After that, the Ukrainians must negotiate with Russia,” Macron said.