Ազատ կարձակվի իսրայելցի երեք պատանդ
ՀԱՄԱՍ-ը խոստանում է շաբաթ օրը ազատ արձակել երեք պատանդին։ Ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից հրաժարվելը հարվածի տակ էր դրել Գազայում ձեռք բերված հրադադարի համաձայնագիրը։
Երկուշաբթի ՀԱՄԱՍ-ը մեղադրել էր Իսրայելին պայմանավորվածությունները չկատարելու մեջ և հետաձգել էր պատանդների հետագա ազատ արձակումը։ Ի պատասխան՝ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն նախազգուշացրել էր, որ եթե ՀԱՄԱՍ-ը շաբաթ օրը չվերադարձնի պատանդներին, ռազմական գործողությունները Գազայում նոր թափով կվերսկսվեն։
Հինգշաբթի Կատարի միջնորդները զգուշավոր լավատեսություն են հայտնել՝ նշելով, որ դեռ ոչինչ կորած չէ։ Իսրայելը դեռևս չի մեկնաբանել բանակցությունների ընթացքը, սակայն հայտարարել է, որ պահանջում է շաբաթ օրը երեք կենդանի պատանդների ազատ արձակումը՝ համաձայն ձեռք բերված պայմանավորվածության։
«ՀԱՄԱՍ-ը եգիպտական պաշտոնյաներին հաստատել է իր պատրաստակամությունը… շաբաթ օրը նախատեսված ժամկետում իրականացնել վեցերորդ բանտարկյալների փոխանակումը, եթե Իսրայելը կատարի իր պարտավորությունները»,- գրել է AP-ն՝ հղում անելով բանակցություններին մասնակցող մեկ այլ պաշտոնյային։

Three Israeli hostages to be released
Hamas vows to release three hostages on Saturday. The reneging on earlier agreements has put a truce in Gaza under attack.
Hamas accused Israel on Monday of failing to meet its commitments and postponed further hostage releases. In response, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu warned that if Hamas does not return the hostages by Saturday, hostilities in Gaza will resume with renewed vigor.
Qatari mediators on Thursday expressed cautious optimism, saying that nothing is lost. Israel has not yet commented on the progress of the talks but has said it is demanding the release of three live hostages on Saturday by the agreement.
“Hamas has confirmed to Egyptian officials its readiness… to carry out the sixth prisoner exchange by the deadline set for Saturday if Israel fulfills its obligations,” the AP wrote, citing another official involved in the talks.