Վենսը պատժամիջոցներով և ռազմական գործողություններով է սպառնացել Պուտինին
ԱՄՆ իշխանությունները պատժամիջոցներ կկիրառեն ՌԴ-ի դեմ և իրենց զինվորականներին կուղարկեն Ուկրաինա, եթե Պուտինը հրաժարվի պատերազմը դադարեցնելու բանակցություններից:
Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Ֆենսը The Wall Street Journal-ին տված հարցազրույցում: Նրա խոսքով՝ այդ միջոցները կարող են անհրաժեշտ լինել, որպեսզի Պուտինին դրդեն Ուկրաինայի հետ համաձայնության գալ։
«Կան տնտեսական լծակներ, և, իհարկե, կան ռազմական լծակներ, որոնք ԱՄՆ-ն կարող է օգտագործել Պուտինի դեմ»,- ասել է Վենսը թերթին տված հարցազրույցում։
ԱՄՆ փոխնախագահը հայտարարել է, որ Ուկրաինան պետք է ունենա «ինքնիշխան անկախություն»․
«Կան բազմաթիվ կոնֆիգուրացիաներ, բայց մենք հոգ ենք տանում, որ Ուկրաինան ինքնիշխան անկախություն ունենա», - ասել է նա:
Վենսը նշել է, որ Ուկրաինա ամերիկյան զորքեր ուղարկելու տարբերակը, եթե Մոսկվան չկարողանա բարեխիղճ բանակցություններ վարել, մնում է «սեղանին»: Ինչպես նշել Է WSJ-ն, քաղաքական գործիչն այդ հայտարարությունն արել է շատ ավելի կոշտ տոնով:

Vance threatened Putin with sanctions and military action
The US authorities will impose sanctions against Russia and send its military to Ukraine if Putin refuses to negotiate to end the war.
US Vice President J.D. Fence made such a statement in an interview with The Wall Street Journal. According to him, these measures may be necessary to persuade Putin to agree with Ukraine.
“There are economic levers, and, of course, there are military levers that the United States can use against Putin,” Vance said in an interview with the newspaper.
The US Vice President stated that Ukraine should have “sovereign independence.”
“There are many configurations, but we are committed to ensuring that Ukraine has sovereign independence,” he said.
Vance noted that the option of sending US troops to Ukraine if Moscow fails to negotiate in good faith remains “on the table.” As the WSJ reported, the politician made the statement in a much harsher tone.