Վենսը պատժամիջոցներով և ռազմական գործողություններով է սպառնացել Պուտինին
ԱՄՆ իշխանությունները պատժամիջոցներ կկիրառեն ՌԴ-ի դեմ և իրենց զինվորականներին կուղարկեն Ուկրաինա, եթե Պուտինը հրաժարվի պատերազմը դադարեցնելու բանակցություններից:
Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Ֆենսը The Wall Street Journal-ին տված հարցազրույցում: Նրա խոսքով՝ այդ միջոցները կարող են անհրաժեշտ լինել, որպեսզի Պուտինին դրդեն Ուկրաինայի հետ համաձայնության գալ։
«Կան տնտեսական լծակներ, և, իհարկե, կան ռազմական լծակներ, որոնք ԱՄՆ-ն կարող է օգտագործել Պուտինի դեմ»,- ասել է Վենսը թերթին տված հարցազրույցում։
ԱՄՆ փոխնախագահը հայտարարել է, որ Ուկրաինան պետք է ունենա «ինքնիշխան անկախություն»․
«Կան բազմաթիվ կոնֆիգուրացիաներ, բայց մենք հոգ ենք տանում, որ Ուկրաինան ինքնիշխան անկախություն ունենա», - ասել է նա:
Վենսը նշել է, որ Ուկրաինա ամերիկյան զորքեր ուղարկելու տարբերակը, եթե Մոսկվան չկարողանա բարեխիղճ բանակցություններ վարել, մնում է «սեղանին»: Ինչպես նշել Է WSJ-ն, քաղաքական գործիչն այդ հայտարարությունն արել է շատ ավելի կոշտ տոնով:

Вэнс пригрозил Путину санкциями и военными действиями
Власти США введут новые санкции против России и могут направить своих военных в Украину, если Владимир Путин откажется от переговоров о прекращении войны.
Об этом заявил вице-президент США Джей Ди Вэнс в интервью The Wall Street Journal. По его словам, эти меры могут понадобиться, чтобы заставить Путина пойти на соглашение с Украиной.
«Есть экономические рычаги, и, конечно, есть военные рычаги, которые США могут использовать против Путина», – сказал Вэнс.
Он также подчеркнул, что Украина должна сохранить свою «суверенную независимость»:
«Существует множество возможных конфигураций, но для нас важно, чтобы Украина оставалась суверенной и независимой», – отметил он.
Вэнс добавил, что отправка американских войск в Украину остается возможным вариантом, если Москва не продемонстрирует готовность к добросовестным переговорам. По данным WSJ, политик сделал это заявление в особенно жестком тоне.