ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի պաշտոնյաները հանդիպելու են Մյունխենում, Ուկրաինան նույնպես հրավիրված է, սակայն Կիևը պատասխանել է, որ չի ակնկալում բանակցություններ վարել Ռուսաստանի հետ գերմանական քաղաքում։
«Վաղը նրանք հանդիպում կունենան Մյունխենում: Ռուսաստանը այնտեղ է լինելու մերոնց հետ: Ի դեպ, Ուկրաինան նույնպես հրավիրված է: Չգիտեմ, թե կոնկրետ ովքեր են լինելու այնտեղ, բայց բարձր մակարդակի պաշտոնյաներ կլինեն Ռուսաստանից, Ուկրաինայից և Միացյալ Նահանգներից»,- լրագրողներին ասել է Թրամփը:
Վաշինգտոնում Ռուսաստանի դեսպանատունը և Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի առաքելությունը անմիջապես չեն արձագանքել Թրամփի խոսքերը մեկնաբանելու հարցումներին:
«Վաղը հանդիպում կլինի Մյունխենում, իսկ հաջորդ շաբաթ՝ Սաուդյան Արաբիայում, ոչ թե իմ կամ նախագահ Պուտինի, այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների միջև: Եվ Ուկրաինան նույնպես կլինի դրա մի մասը»,- հավելել է Թրամփը։
Ուկրաինական կողմը չի ծրագրում բանակցություններ վարել Ռուսաստանի ներկայացուցիչների հետ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում։ Հայտնել է Ուկրաինայի նախագահի հաղորդակցության հարցերով խորհրդական Դմիտրի Լիտվինը:
«Ուկրաինայի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ։ Ուկրաինան նախ պետք է խոսի Ամերիկայի հետ։ Եվրոպան պետք է լինի ցանկացած լուրջ երկխոսության մաս՝ հանուն իրական և տևական խաղաղության», - ասել է պաշտոնյան։

Президент США Дональд Трамп объявил, что американские и российские официальные лица встретятся в Мюнхене. Украина также приглашена, однако Киев уже заявил, что не планирует вести переговоры с Россией в этом немецком городе.
«Завтра они проведут встречу в Мюнхене. Россия будет там вместе с нашими представителями. Кстати, Украина тоже приглашена. Не знаю точно, кто именно там будет, но ожидаются высокопоставленные чиновники из России, Украины и США», – сказал Трамп журналистам.
Посольство России в Вашингтоне и российская миссия в ООН в Нью-Йорке пока не прокомментировали это заявление.
«Завтра состоится встреча в Мюнхене, а на следующей неделе – в Саудовской Аравии. Это не будет встреча моя или президента Путина, но там будут высокопоставленные чиновники. И Украина также будет частью этого процесса», – добавил Трамп.
В то же время советник по вопросам коммуникации президента Украины Дмитрий Литвин заявил, что украинская сторона не собирается вести переговоры с российскими представителями в рамках Мюнхенской конференции по безопасности.
«Позиция Украины остается неизменной. Сначала Украина должна говорить с Америкой. Европа должна быть частью любых серьезных переговоров ради реального и прочного мира», – подчеркнул Литвин.