«Պուտինը ստախոս է»․ Զելենսկի
Խաղաղության պայմանագիրը չի կարող ստորագրվել Մյունխենում, համաժողովի ժամանակ իր ելույթում հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։
«Մենք հիշում ենք, թե ինչ է ստորագրվել այստեղ։ Չկան երկու երկրներ, որոնք կռվում են միմյանց հետ, Ռուսաստանը պատերազմ բերեց մեր երկրին, ուստի մեզ միջնորդ պետք չէ, մեզ պետք է, որ ԱՄՆ-ն մեր կողքին լինի»,- ասել է նա։
Չելենսկու խոսքով՝ պատրաստ է քննարկել օգտակար հանածոների մասին համաձայնագիրը։
«Երբ խոսում ենք մեր ռեսուրսների մասին, կարևոր է, որ դրանք չհայտնվեն օկուպանտների ձեռքը։ Սակայն ոչ մի խոսակցություն չի լինի Ուկրաինայի մասին առանց Ուկրաինայի. սա սկզբունքային դիրքորոշում է։ Չեմ ուզում պատմության մեջ լինել այն մարդը, ով օգնեց Պուտինին օկուպացնել իմ երկիրը։
Ուկրաինայի նախագահը հավելել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ զրույց են ունեցել ամբողջական հրադադարի և գերիների փոխանակման մասին։
«Բայց նա գերիներին չի փոխանակել։ Նա ստախոս է»,- ասել է Զելենսկին և հավելել, որ Պուտինի հետ կհանդիպի միայն այն դեպքում, երբ Թրամփի հետ պատերազմին վերջ տալու ընդհանուր ծրագիր ունենան։

"Putin is a liar." Zelensky
Ukrainian President Volodymyr Zelensky said in his speech at the conference that the peace treaty cannot be signed in Munich.
"We remember what was signed here. There are no two countries that are fighting each other; Russia brought war to our country, so we do not need a mediator; we need the United States to be on our side," he said.
According to Zelensky, he is ready to discuss an agreement on minerals.
"When we talk about our resources, it is essential that they do not fall into the hands of the occupiers. However, there will be no talk about Ukraine without Ukraine. This is a principled position. I do not want to go down in history as the person who helped Putin occupy my country.
The Ukrainian president added that he had a conversation with Russian President Vladimir Putin about a complete ceasefire and an exchange of prisoners.
"But he did not exchange prisoners. "He is a liar," Zelensky said, adding that he would meet with Putin only if they had a standard plan to end the war with Trump.