Թրամփը Հնդկաստանին ևս սպառնացել է մաքսատուրքերով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ընդունել է Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիին։ Թեև Թրամփը Մոդիին անվանել է «իմ մեծ ընկերը», միաժամանակ նախազգուշացրել է, որ Հնդկաստանը չի խուսափի ավելի բարձր մաքսատուրքերից, որոնք նա սկսել է կիրառել ԱՄՆ-ի առևտրային գործընկերների նկատմամբ ողջ աշխարհում։
«Ինչքան Հնդկաստանը գանձի մաքսատուրք, նույնքան էլ մենք նրանցից։ Հետևաբար, անկեղծ ասած, մեզ համար այլևս այնքան էլ կարևոր չէ, թե որքան են նրանք գանձում»,- հայտարարել է Թրամփը Մոդիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
Թրամփը խոսել է ԱՄՆ-ի առևտրային դեֆիցիտը Հնդկաստանի հետ նվազեցնելու անհրաժեշտության մասին։ Նա նաև նշել է, որ Մոդիի հետ սկսել են աշխատել լայնածավալ առևտրային համաձայնագրի վրա, որը հնարավոր է ավարտին հասցնել այս տարեվերջին։

Президент США Дональд Трамп принял премьер-министра Индии Нарендру Моди. Несмотря на то, что Трамп назвал Моди «своим большим другом», он также предупредил, что Индия не избежит более высоких таможенных пошлин, которые он начал применять к торговым партнёрам США по всему миру.
«Сколько Индия взимает пошлин, столько же будем взимать и мы с них. Поэтому, честно говоря, нам уже не так важно, сколько они берут», — заявил Трамп на совместной пресс-конференции с Моди.
Трамп говорил о необходимости сокращения торгового дефицита США в отношениях с Индией. Он также отметил, что вместе с Моди они начали работу над масштабным торговым соглашением, которое может быть завершено до конца этого года.