Թրամփը Հնդկաստանին ևս սպառնացել է մաքսատուրքերով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ընդունել է Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիին։ Թեև Թրամփը Մոդիին անվանել է «իմ մեծ ընկերը», միաժամանակ նախազգուշացրել է, որ Հնդկաստանը չի խուսափի ավելի բարձր մաքսատուրքերից, որոնք նա սկսել է կիրառել ԱՄՆ-ի առևտրային գործընկերների նկատմամբ ողջ աշխարհում։
«Ինչքան Հնդկաստանը գանձի մաքսատուրք, նույնքան էլ մենք նրանցից։ Հետևաբար, անկեղծ ասած, մեզ համար այլևս այնքան էլ կարևոր չէ, թե որքան են նրանք գանձում»,- հայտարարել է Թրամփը Մոդիի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
Թրամփը խոսել է ԱՄՆ-ի առևտրային դեֆիցիտը Հնդկաստանի հետ նվազեցնելու անհրաժեշտության մասին։ Նա նաև նշել է, որ Մոդիի հետ սկսել են աշխատել լայնածավալ առևտրային համաձայնագրի վրա, որը հնարավոր է ավարտին հասցնել այս տարեվերջին։

Trump also threatened India with tariffs
US President Donald Trump has welcomed Indian Prime Minister Narendra Modi. While Trump has called Modi "a great friend of mine," he has also warned that India will not shy away from higher tariffs that he has begun to impose on US trading partners worldwide.
"As much as India charges, we will charge them. So, frankly, it doesn't matter to us how much they charge anymore," Trump said during a joint press conference with Modi.
Trump has discussed reducing the US trade deficit with India. He also said that he and Modi have begun working on a comprehensive trade agreement that could be completed by the end of this year.