Իրողությունները խանգարում են ԱՄՆ-ին՝ լինել Եվրոպայի անվտանգության երաշխավոր. Հեգսեթ
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը ՆԱՏՕ-ի դաշնակից երկրներին կոչ է արել մեծացնել իրենց պաշտպանական ծախսերը և առաջնորդություն ստանձնել Ուկրաինայի և Եվրոպայի անվտանգության ապահովման գործում։
«Ռազմավարական իրողությունները խանգարում են Միացյալ Նահանգներին՝ լինել Եվրոպայի անվտանգության հիմնական երաշխավորը։ ԱՄՆ-ն այլևս չի կարող կատարել այդ դերը, և տարածաշրջանում պետք է սպասել ամերիկյան ուժերի կրճատման»,- ասել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ ԱՄՆ հիմնական մրցակիցը դարձել է Չինաստանը, որը ռեսուրսներով հավասարվել է նրան․
«Մենք բախվում ենք Չինաստանի կոմունիստական ռեժիմի հետ, որը համարվում է համարժեք մրցակից՝ վտանգելով մեր հայրենիքը և հիմնական շահերը Հնդկական-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում։
ԱՄՆ-ի առաջնահերթությունը պատերազմը կանխելն է Խաղաղ օվկիանոսում՝ Չինաստանի դեմ։ Մենք պարտավոր ենք ընդունել ռեսուրսների սահմանափակության իրականությունը և կատարել անհրաժեշտ ընտրություն՝ ապահովելու, որ զսպող մեխանիզմները չձախողվեն։ Զսպումը չպետք է ձախողվի»,- ընդգծել է նա։
Ըստ Հեգսեթի՝ Եվրոպայի դաշնակիցները պետք է առաջնորդեն առաջնագիծը․ «Միացյալ Նահանգներն այլևս չի հանդուրժելու անհավասարակշիռ հարաբերություններ, որոնք խրախուսում են կախվածություն։ Համագործակցության առանցքում կլինի Եվրոպայի հզորացումը, որպեսզի նա ստանձնի իր անվտանգության ամբողջական պատասխանատվությունը»։

События мешают США быть гарантом безопасности Европы. Хегсет
Министр обороны США Пит Хегсет призвал союзников по НАТО увеличить расходы на оборону и взять на себя лидерство в обеспечении безопасности Украины и Европы.
«Стратегическая реальность мешает США оставаться главным гарантом безопасности Европы. Америка больше не может исполнять эту роль, и в регионе следует ожидать сокращения американского военного присутствия», — заявил он.
По словам министра, главным соперником США стала Китайская Народная Республика, которая уже сравнялась с Америкой по ресурсам:
«Мы сталкиваемся с коммунистическим режимом Китая, который является равным конкурентом и угрожает нашей родине, а также ключевым интересам в Индо-Тихоокеанском регионе.
Главный приоритет США — предотвращение войны в Тихом океане против Китая. Мы обязаны учитывать ограниченность ресурсов и делать необходимые выборы, чтобы механизмы сдерживания не потерпели неудачу. Сдерживание не должно провалиться».
По мнению Хегсета, европейские союзники должны взять на себя ведущую роль:
«США больше не будут терпеть неравные отношения, которые способствуют зависимости. В центре сотрудничества будет укрепление Европы, чтобы она полностью взяла на себя ответственность за свою безопасность».