Թրամփը ցանկանում է կրճատել պետծառայողների շուրջ 10%-ին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նոր հրամանագիր է ստորագրել, որով կոչ է անում «լայնածավալ կրճատումներ» իրականացնել բոլոր նախարարություններում և գերատեսչություններում, բացառությամբ իրավապահ և ներգաղթի համար պատասխանատու կառույցների:
Արդյունավետության դեպարտամենտի (DOGE) պլանների համաձայն՝ ծախսերի զգալի խնայողության հասնելու համար անհրաժեշտ է կրճատել պետ​​աշխատողների 5-10%–ին:
Թրամփը DOGE-ին մեծ լիազորություններ է տվել գերատեսչություններում աշխատողների թիվը որոշելու հարցում: Պետական պաշտոնին ցանկացած նշանակում պետք է կատարվի DOGE ներկայացուցչի հավանությամբ: Իլոն Մասկի աշխատակիցներն իրավունք կունենան մերժել ղեկավար պաշտոններ ավելացնելու կամ պահպանելու գերատեսչական խնդրանքները։
Պետական ​​աշխատողների թիվը կրճատելու՝ նախագահ Թրամփի ջանքերին զգալի թվով դատական ​​հայցեր են հետևել:

Trump wants to cut about 10% of civil servants
US President Donald Trump has signed a new executive order calling for “widespread cuts” across all departments and agencies, except law enforcement and immigration agencies.
According to the Department of Efficiency (DOGE) plans, reducing the number of government employees by 5-10% is necessary to achieve significant cost savings.
Trump has given DOGE broad authority to determine the number of employees in departments. A DOGE representative must approve any appointment to a government position. Elon Musk’s employees will have the right to reject departmental requests to add or retain leadership positions.