ՌԴ և Սիրիայի նախագահները հեռախոսազրույց են ունեցել
Հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ և Սիրիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Ահմեդ ալ-Շարաայի միջև, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
«Վլադիմիր Պուտինը հաջողություն է մաղթել Ահմեդ Շարաային երկրի նոր ղեկավարության առջև ծառացած մարտահրավերների լուծման գործում՝ ի շահ սիրիացի ժողովրդի, որի հետ Ռուսաստանը պատմականորեն բարեկամական հարաբերություններ ու փոխշահավետ համագործակցություն է ունեցել։
Տեղի է ունեցել մտքերի հանգամանալից փոխանակում Սիրիայում տիրող իրավիճակի շուրջ։ Ռուսական կողմն ընդգծել է իր սկզբունքային դիրքորոշումը՝ ի պաշտպանություն սիրիական պետության միասնության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության։ Այս առումով ընդգծվել է երկրում կայուն կարգավորման և միջսիրիական երկխոսության ակտիվացման կարևորությունը առաջատար քաղաքական ուժերի և բնակչության էթնո-դավանական խմբերի մասնակցությամբ։ Վլադիմիր Պուտինը հաստատել է Ռուսաստանի շարունակական պատրաստակամությունը՝ նպաստելու Սիրիայում սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի բարելավմանը, այդ թվում՝ նրա բնակիչներին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար:
Անդրադարձ է կատարվել առևտրատնտեսական, կրթական և այլ ոլորտներում գործնական համագործակցության մի շարք արդի հարցերի՝ մասնավորապես հաշվի առնելով Ռուսաստանի միջգերատեսչական պատվիրակության վերջին բանակցությունները Դամասկոսում։ Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց շարունակել այս տեսակի օգտակար շփումները՝ երկկողմ համագործակցության զարգացման լայն օրակարգ մշակելու համար։ Ղեկավարների հեռախոսազրույցը եղել է կառուցողական, գործնական և տեղեկատվական»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

The presidents of Russia and Syria had a telephone conversation
A telephone conversation occurred between the Presidents of the Russian Federation and Syria, Vladimir Putin and Ahmed al-Sharaa, the Russian Foreign Ministry reports.
"Vladimir Putin wished Ahmed al-Sharaa success in resolving the challenges facing the country's new leadership for the benefit of the Syrian people, with whom Russia has historically had friendly relations and mutually beneficial cooperation.
A detailed exchange of views took place on the situation in Syria. The Russian side emphasized its principled position in defense of the Syrian state's unity, sovereignty, and territorial integrity. In this regard, the importance of a stable settlement in the country and the activation of inter-Syrian dialogue with the participation of leading political forces and ethno-confessional population groups was emphasized. Vladimir Putin confirmed Russia's continued readiness to contribute to improving the socio-economic situation in Syria, including by providing humanitarian assistance to its residents.
Several current issues of practical cooperation in trade, economic, educational, and other spheres were touched upon, particularly considering the recent negotiations of the Russian interdepartmental delegation in Damascus. An agreement was reached to continue this valuable contact and develop a broad agenda for bilateral cooperation. The leaders' telephone conversation was constructive, practical and informative," the statement said.