Թրամփն ու Պուտինը երկարատև հեռախոսազրույց են ունեցել․ ի՞նչ հարցեր են քննարկվել
Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոոսազրույց են ունեցել։ Այս մասին սցցանցի իր էջում հայտնել է ԱՄՆ-ի նախագահը։
«Քիչ առաջ երկար և շատ արդյունավետ հեռախոսազրույց ունեցա ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Քննարկեցինք հարցեր Ուկրաինայի, Մերձավոր Արևելքի, էներգետիկայի, արհեստական ​​ինտելեկտի, դոլարի և այլ թեմաներով։
Համաձայնեցինք, որ ցանկանում ենք դադարեցնել ռուս-ուկրաինական պատերազմը։ Պուտինն անգամ օգտագործեց իմ քարոզարշավի կարգախոսը՝ «Ողջախոհություն»:
▫️Պայմանավորվեցինք աշխատել միասին, շատ սերտ՝ ներառյալ փոխադարձ այցերը։ Պայմանավորվեցինք, որ մեր թիմերն անհապաղ կսկսեն բանակցությունները։ Ես անմիջապես կզանգահարեմ Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկիին, որպեսզի տեղեկացնեմ այս զրույցի մասին։
Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին, ԿՀՎ-ի տնօրեն Ջոն Ռեթքլիֆին, Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայքլ Ուոլթսին, արտակարգ և լիազոր դեսպան, հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆֆին հանձնարարել եմ անմիջապես սկսել բանակցությունները»,- հայտնել է Թրամփը։

Trump and Putin had a long phone conversation: what issues were discussed
Russian and US President Vladimir Putin had a telephone conversation. The US President reported this on his social network page.
"I had a long and very productive telephone conversation with Russian President Vladimir Putin briefly. We discussed issues such as Ukraine, the Middle East, energy, artificial intelligence, and the dollar.
We agreed that we wanted to stop the Russian-Ukrainian war. Putin even used my campaign slogan, "Common Sense."
▫️We agreed to work together very closely, including mutual visits. We decided that our teams would immediately begin negotiations. I will immediately call Ukrainian President Zelensky to inform him of this conversation.
"I have instructed Secretary of State Marco Rubio, CIA Director John Ratcliffe, National Security Advisor Michael Waltz, and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Special Envoy Steve Whittock to begin negotiations immediately," Trump said.