Գախարիան ևս կմեկնի Մյունխեն
«Գախարիան Վրաստանի համար» կուսակցության նախագահ, Վրաստանին նախկին վարչապետ Գիորգի Գախարիան մեկնել է Գերմանիա՝ մասնակցելու Մյունխենի անվտանգության համաժողովին: Այս մասին հայտնել են կուսակցությունից։
Համաժողովի շրջանակներում Գախարիան կմասնակցի մի քանի պանելային քննարկումների, որոնց ընթացքում կքննարկի Վրաստանի քաղաքական ճգնաժամը և տարածաշրջանում անվտանգության արդի սպառնալիքները: Բացի այդ, նա երկկողմ հանդիպումներ կունենա ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Եվրամիության և նրա անդամ երկրների պաշտոնյաների, ինչպես նաև ամերիկյան եւ եվրոպական առաջատար կազմակերպությունների հետ:
Մյունխենի անվտանգության համաժողովը տեղի կունենա փետրվարի 14-16-ը: Դրան կմասնակցի Վրաստանի հինգերորդ նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին։ Իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունից ոչ ոք համաժողովին չի հրավիրվել։

Gakharia will also travel to Munich
The chairman of the “Gakharia for Georgia” party, former Prime Minister of Georgia Giorgi Gakharia, has left for Germany to participate in the Munich Security Conference, the party reported.
As part of the conference, Gakharia will participate in several panel discussions, during which he will discuss the political crisis in Georgia and current security threats in the region. He will also have bilateral meetings with officials from the United States, Great Britain, the European Union and its member states, and leading American and European organizations.
The Munich Security Conference will be held from February 14 to 16. The fifth president of Georgia, Salome Zurabishvili, will participate in it. No one from the ruling Georgian Dream party has been invited to the conference.