Թրամփը վերադառնում է պլաստիկ «ձողիկներին»
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել, որի նպատակն է կառավարությանը և սպառողներին խրախուսել՝ հյութ ըմպելու համար պլաստիկ «ձողիկներ» օգտագործել. գրում է Reuters-ը։ Նշենք, որ Թրամփի նախորդը՝ նախագահ Ջո Բայդենն առաջարկել էր միջոցառումներ՝ նվազեցնելու մեկանգամյա օգտագործման ոչ կենսաքայքայվող պլաստմասսաների օգտագործումը, որոնք վնասում են էկոհամակարգերը և աղտոտում սնունդը:
«Մենք վերադառնում ենք պլաստիկ  «ձողիկներին»», - Սպիտակ տանը լրագրողներին ասել Է Թրամփը՝ նշելով, որ թղթե  ձողիկները «չեն աշխատում»։ «Չեմ կարծում, որ պլաստիկը վատ ազդեցություն կունենա շնաձկների վրա, քանի որ նրանք ճանապարհ են հարթում օվկիանոսում», - ասել Է Թրամփը:
Թրամփը նաև չեղյալ է հայտարարել Բայդենի վարչակազմի քաղաքականությունը, որն ուղղված է մինչև 2032թ. դաշնային նահանգներում մեկանգամյա օգտագործման պլաստմասսայի օգտագործումը դադարեցնելուն։

Trump returns to plastic "straws"
Reuters reports that US President Donald Trump has signed an executive order encouraging the government and consumers to use plastic straws for drinking juice. Trump's predecessor, President Joe Biden, had proposed measures to reduce the use of single-use, non-biodegradable plastics that damage ecosystems and contaminate food.
"We're going back to plastic straws," Trump told reporters at the White House, noting that paper straws "don't work." "I don't think plastic will have a bad effect on sharks because they pave the way in the ocean," Trump said.
Trump also canceled the Biden administration's policy to eliminate single-use plastics in federal states by 2032.