«Մենք պատրաստվում ենք վերցնել, պահել, փայփայել Գազան». Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կրկին պնդել է իր ծրագիրը, ըստ որի՝ Միացյալ Նահանգները պետք է պատասխանատվություն ստանձնի Գազայի հատվածի համար և այնտեղ բնակվող 2,1 միլիոն պաղեստինցիներին տեղափոխի հարևան երկրներ։ Այս մասին ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է Մերձավոր Արևելքում Ամերիկայի մերձավոր դաշնակիցներից մեկի՝ Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ Երկրորդի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Մենք կվերցնենք Գազան։ Մենք ոչինչ գնելու կարիք չունենք։ Գնելու բան չկա։ Մենք պատրաստվում ենք վերցնել, պահել, փայփայել այն: Գազան կարող է դառնալ ադամանդ: Մենք, ի վերջո, հասնելու ենք դրան, իսկ Մերձավոր Արևելքում շատ աշխատատեղեր կստեղծվեն մարդկանց համար. դա արվելու է Մերձավոր Արևելքի բնակիչների համար», - հավելել է նա։
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ նախագահը արաբական երկրներին՝ Հորդանանին, Եգիպտոսին և Սաուդյան Արաբիային, առաջարկել է Գազայի հատվածի պաղեստինցիներին ընդունել իրենց մոտ և դրա դիմաց խոստացել ԱՄՆ-ի աջակցությունը, սակայն պետությունները կտրականապես մերժել են Թրամփի առաջարկը։

Президент США Дональд Трамп вновь подтвердил свой план, согласно которому Соединенные Штаты должны взять на себя ответственность за сектор Газа и переселить 2,1 миллиона палестинцев, проживающих там, в соседние страны. Об этом он заявил во время встречи с королем Иордании Абдаллой II, одним из ближайших союзников Америки на Ближнем Востоке.
«Мы заберем Газу. Нам не нужно ничего покупать. Там нечего покупать. Мы собираемся взять ее, удерживать и бережно относиться к ней. Газа может стать бриллиантом. В конце концов, мы этого добьемся, и на Ближнем Востоке будет создано множество рабочих мест. Это будет сделано для жителей Ближнего Востока», — добавил он.
Напомним, Трамп предложил арабским странам — Иордании, Египту и Саудовской Аравии — принять палестинцев из сектора Газа в обмен на поддержку со стороны США. Однако эти государства категорически отвергли его предложение.