«Ադրբեջանցի եղբայրներն ուսումնասիրում են՝ ՀՀ-ո՞վ անցնի միջանցքը, թե՞ Իրանով». Ուրալօղլու
Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն CNN TURK-ին տված հարցազրույցում խոսել է Զանգեզուրի «միջանցքի» և հայ-ադրբեջանական մոտեցումների մասին։
«Միջին միջանցքն ամենաարագ և հուսալի տրանսպորտային միջանցքն է։ Մենք վերապրել ենք համաճարակ, պատերազմներ, ու չպետք է սահմանափակվենք մեկ այլընտրանքով»,- ասել է թուրք նախարարը։
Զանգեզուրի միջանցքի մասին նախարարն ասել է.
«Իհարկե, այստեղ առաջնահերթ կարևորում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև լարվածության դադարեցումը, խաղաղ բանակցությունները և, իհարկե, խաղաղության հասնելը։ Մեզ համար արժեքավոր այս բանակցությունները շարունակվում են։ Իհարկե, դա անելիս մենք պետք է հաշվի առնենք երկրների ազգային անվտանգությունը։ Այս մասին խոսում են Ադրբեջանն ու Հայաստանը։ Կա նաև իրանական այլընտրանք, և այն նույնպես դրված է սեղանին։ Ամեն դեպքում, այս միջանցքը կիրականացվի, բայց մեր ադրբեջանցի եղբայրները ուշադրությամբ ուսումնասիրում են՝ Հայաստանո՞վ կանցնի այն, թե՞ Իրանով։ Մենք ևս հետևում ենք գործընթացին»։

«Азербайджанские братья изучают, пройдет ли коридор через Армению или Иран». Уралоглу
Министр транспорта и инфраструктуры Турции Абдулкадир Уралоглу в интервью CNN TURK рассказал о Зангезурском «коридоре» и подходах между Арменией и Азербайджаном.
«Срединный коридор — это самый быстрый и надежный транспортный коридор. Мы пережили пандемию, войны, и нам не следует ограничиваться одной альтернативой», — сказал турецкий министр.
О Зангезурском «коридоре» министр заявил:
«Конечно, здесь мы в первую очередь придаем значение снижению напряженности между Азербайджаном и Арменией, мирным переговорам и, конечно же, достижению мира. Для нас важны эти переговоры, которые продолжаются. Безусловно, при этом мы должны учитывать национальную безопасность стран. Об этом говорят Азербайджан и Армения. Существует также иранская альтернатива, и она также находится на столе для обсуждения. В любом случае, этот коридор будет реализован, но наши азербайджанские братья внимательно изучают, пройдет ли он через Армению или через Иран. Мы также следим за процессом».