ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները երբեք ավելի մոտ չեն եղել. Եվրահանձնաժողով
Եվրամիության հետ մերձեցման գործընթացը նոր թափ է հավաքում, սակայն Հայաստանը դեռ անդամակցության պաշտոնական հայտ չի ներկայացրել, ռուսական «Իզվեստիա» - ին հայտնել են Եվրահանձնաժողովից:
«Հայաստանում շարունակվող քննարկումները ցույց են տալիս Եվրոպական միության և նրա արժեքների գրավչությունը։ ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները երբեք ավելի մոտ չեն եղել, քան հիմա։ Վիզային ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը և խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի շրջանակներում 10 մլն եվրոյի աջակցությունը ցույց տվեցին դա», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Բրյուսելում նաև խոստացել են հայ գործընկերների հետ քննարկել եվրոպական ինտեգրման մասին օրինագիծը: Չնայած նրան, որ իրավաբանորեն ԵՄ անդամակցության հարցը դեռևս օրակարգում չէ, Հայաստանն արդեն շարժվում է միության հետ խորացված գործընկերության ուղղությամբ:
Բրյուսելը նաև հիշեցրել է, որ ԵՄ-ն «Հայաստանի կայունություն և աճ» ծրագրի միջոցով 2024-2027 թվականների համար ավելացրել է ֆինանսական աջակցությունը 270 մլն եվրոյի չափով։ Այս ծրագիրն ուղղված է երկրի սոցիալ-տնտեսական կայունության ամրապնդմանը, առևտրի, տրանսպորտային կապի և էներգետիկ անվտանգության զարգացմանը։
«Միևնույն ժամանակ, արդեն հիմա ակտիվ աշխատանք է ընթանում համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում, որը թույլ է տալիս Հայաստանին մերձենալ ԵՄ նորմերին», - հայտարարել են Եվրահանձնաժողովից:

The European Commission told the Russian Izvestia that the process of rapprochement with the European Union is gaining momentum, but Armenia has not yet submitted an official application for membership.
"The ongoing discussions in Armenia demonstrate the attractiveness of the European Union and its values. EU-Armenia relations have never been closer than now. The launch of the dialogue on visa liberalization and the support of 10 million euros within the framework of the European Peace Facility have shown this," the statement said.
Brussels also promised to discuss the draft law on European integration with Armenian partners. Although the issue of EU membership is not yet on the agenda legally, Armenia is already moving towards a deeper partnership with the union.
Brussels also recalled that the EU has increased financial assistance by 270 million euros for 2024-2027 through the "Stability and Growth for Armenia" program. This program aims to strengthen the country's socio-economic stability and develop trade, transport connections, and energy security.
"At the same time, active work is already underway within the framework of a comprehensive and enhanced partnership agreement, which allows Armenia to approach EU norms," ​​the European Commission announced.