Չինաստանը հավաքագրում է աշխատակիցների՝ մոլորակային պաշտպանության համար
Չինաստանի պաշտպանական գիտության, տեխնիկայի և արդյունաբերության պետական ​​վարչությունը հավաքագրում է աշխատակիցներ 2024 YR4 աստերոիդից մոլորակային պաշտպանության հաստիքների համար, որը կարող է հարվածել Երկրին 2032 թվականին, Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
Ինչպես հայտնում է South China Morning Post թերթը, աստերոիդի հայտնաբերումից մի քանի շաբաթ անց Չինաստանի պաշտպանական գիտության, տեխնիկայի և արդյունաբերության պետական ​​վարչության հատուկ նախագծերի կենտրոնը հրապարակել է հայտարարություն աշխատակիցների հավաքագրման մասին, որում նշված է մոլորակային պաշտպանության հաստիքների երեք թափուր աշխատատեղ։
Պարբերականը նշում է, որ կենտրոնը, որը պատասխանատու է օդատիեզերական ճարտարագիտական ​​հետազոտությունների և Երկրի դիտարկման համար, հավաքագրում է շրջանավարտների՝ աստերոիդների մոնիտորինգը ուսումնասիրելու և վաղ նախազգուշացման մեթոդներ ստեղծելու համար։
Նախօրեին Չինաստանի գիտությունների ակադեմիայի Տիեզերական գիտության ազգային կենտրոնը China Science Daily թերթին հայտնել է, որ 2024 YR4-ի Երկրի հետ բախվելու հավանականությունը դինամիկ կերպով կշտկվի, ուղեծրային դիտման տվյալների կուտակմանը զուգընթաց: Ընդ որում՝ գիտնականները մինչև այս տարվա ապրիլ ժամանակ ունեն աստերոիդի դիտարկումներ անցկացնելու համար, որից հետո հնարավորությունների հաջորդ պատուհանը կբացվի միայն 2028 թվականին, երբ աստերոիդը նորից կմոտենա Երկրին։
Եթե ​​աստերոիդն իսկապես բախվի Երկրին, ամենահավանական սցենարն այն է, որ այն ընկնի օվկիանոս: Եթե ​​դա տեղի ունենա բաց ծովում, մարդկանց վրա էական ազդեցություն չի լինի։ Այնուամենայնիվ, եթե այն ընկնի ափամերձ գծին մոտ, դա կարող է հանգեցնել ցունամիի առաջացման, որը կարող է ազդել ափամերձ քաղաքների վրա: Եթե ​​աստերոիդը ընկնի ցամաքի վրա, օդում դրա քայքայման հետևանքով առաջացած հարվածային ալիքը, ջերմային ճառագայթումը և լույսի ճառագայթումը կարող են ոչնչացնել միջին քաղաքի չափ տարածք։
Ներկայումս նման աստերոիդներից պաշտպանության ամենաառաջադեմ տեխնիկական միջոցը տիեզերանավի արձակումն է, որը մեծ արագությամբ կբախվի աստերոիդին՝ ստիպելով նրան փոխել իր ուղեծիրը և թռչել Երկրի կողքով: Բացի այդ, այսօր ուսումնասիրվում են նաև այնպիսի տեխնիկական մեթոդներ, ինչպիսիք են գրավիտացիայի և լազերային աբլյացիայի միջոցով աստերոիդների ներգրավվումը

China is recruiting workers for planetary defense
Levon Azizyan, director of the Center for Hydrometeorology and Monitoring, wrote on his Facebook page that China's State Administration of Defense Science, Technology and Industry is recruiting for positions in planetary defense against asteroid 2024 YR4, which could hit Earth in 2032.
The South China Morning Post reported that a few weeks after the asteroid was discovered, the Center for Special Projects of China's State Administration of Defense Science, Technology, and Industry published a recruitment notice listing three vacancies for planetary defense positions.
The newspaper notes that the center, responsible for aerospace engineering research and Earth observation, recruits graduates to study asteroid monitoring and develop early warning methods.
The National Center for Space Science of the Chinese Academy of Sciences told China Science Daily yesterday that the probability of 2024 YR4 colliding with Earth will be dynamically adjusted as orbital observation data accumulates. At the same time, scientists have until April of this year to conduct observations of the asteroid, after which the next window of opportunity will open only in 2028, when the asteroid will approach Earth again.
If the asteroid does hit Earth, the most likely scenario is that it will fall into the ocean. If this happens in the open sea, there will be no significant impact on people. However, if it falls close to the coastline, it could lead to the formation of a tsunami that could affect coastal cities. If the asteroid falls on land, the shock wave caused by its disintegration in the air, thermal radiation, and light radiation can destroy an area the size of a medium-sized city.
Currently, the most advanced technical means of protecting against such asteroids is to launch a spacecraft that will collide with the asteroid at high speed, forcing it to change its orbit and fly past the Earth. In addition, technical methods such as gravitational attraction and laser ablation of asteroids are also being studied today.