Պեսկովն արձագանքել է Ալեն Սիմոնյանին
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել Երևանի և Բաքվի միջև բանակցություններին, սակայն նրանք ի վիճակի են դրանք վարել ինքնուրույն։
Ավելի վաղ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը դժվար թե ընդունի Ռուսաստանի միջնորդությունը Ադրբեջանի հետ բանակցություններում։
«Տարբեր մակարդակներով Երևանից հայտարարություններ ենք լսել, որ միջնորդների կարիք չկա։ Երևանն ու Բաքուն ի վիճակի են իրենք շարունակել այդ բանակցությունները մինչև այդ գործընթացի ավարտը։ Պահպանելով ցանկացած հնարավոր աջակցություն ցուցաբերելու մեր պատրաստակամությունը՝ կողջունենք ինքնուրույն ջանքերը։ Կարևորն այն է, որ տարածաշրջանը` Հարավային Կովկասը, մնա կանխատեսելի, խաղաղ, որպեսզի այն վերածվի բարօրության և համագործակցության տարածքի», - ասել է Պեսկովը։

Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что Россия готова поддержать переговоры Еревана и Баку, однако они способны вести их самостоятельно.
Ранее Ален Симонян заявил, что Армения вряд ли примет посредничество России в переговорах с Азербайджаном.
«Мы слышали заявления из Еревана на разных уровнях о том, что в посредниках нет необходимости». Ереван и Баку способны сами продолжить эти переговоры до завершения этого процесса. Сохраняя готовность оказать любую возможную поддержку, мы приветствуем независимые усилия. «Главное, чтобы регион, Южный Кавказ, оставался предсказуемым, мирным, чтобы он превратился в пространство процветания и сотрудничества», — заявил Песков.