Ուկրաինան ԱՄՆ-ին հասանելի կդարձնի 500 մլրդ դոլարին համարժեք օգտակար հանածոներ
Նախագահ Թրամփը պնդում է, որ Ուկրաինան «ըստ էության համաձայնել է» ԱՄՆ-ին կես տրիլիոն դոլարի հազվագյուտ հանքային նյութեր տրամադրել՝ որպես վճար այն ռազմական օգնության համար, որը Վաշինգտոնը տրամադրել է Կիևին:
«Նրանք չափազանց արժեքավոր հողեր ունեն՝ հազվագյուտ օգտակար հանածոներով, նավթի և գազի, ինչպես նաև այլ նյութերի առումով։ Ես ուզում եմ, որ մեր փողերն ապահով լինեն, քանի որ մենք հարյուր միլիարդավոր դոլարներ ենք ծախսում [Ուկրաինայում]», - ասել Է Թրամփը Fox News-ին տված հարցազրույցում:
78-ամյա Թրամփը պնդել է, որ ԱՄՆ-ն պետք է հասանելիություն ունենա Ուկրաինայի բնական ռեսուրսներին, անկախ այն բանից, կհաջողվի խաղաղության համաձայնագիր կնքել Ռուսաստանի հետ, թե ոչ՝ պնդելով, որ «ավելի քան 300 միլիարդ դոլարը», որը ԱՄՆ-ն տրամադրել է Ուկրաինային, ստվերում է այլ երկրների ներդրումը:
«Նրանք կարող են գործարք կնքել, կարող են գործարք չկնքել։ Մի օր նրանք կարող են ռուս դառնալ, իսկ մի օր կարող են ռուս չդառնալ։ Բայց այդ ամբողջ գումարը, որ տալիս ենք Ուկրաինային, ցանկանում եմ վերադարձնել։ Ես նրանց ասացի, որ ցանկանում եմ մոտ 500 միլիարդ դոլարին համարժեք հազվագյուտ հանածոներ ստանալ, և նրանք, ըստ էության, համաձայնել են դա անել», - պատմել Է Թրամփը:

Ukraine to make $500 billion worth of minerals available to US
President Trump claims that Ukraine has "essentially agreed" to give the United States half a trillion dollars in rare earth minerals as payment for military aid Washington has provided to Kyiv.
"They have extremely valuable land, rare earth minerals, oil and gas, etc. I want our money to be safe because we're spending hundreds of billions of dollars [in Ukraine]," Trump said in an interview with Fox News.
Trump, 78, has insisted that the United States should have access to Ukraine's natural resources regardless of whether a peace deal with Russia is reached, arguing that the "over $300 billion" the United States has provided to Ukraine dwarfs the investment from other countries.
"They may make a deal; they may not make a deal. One day, they may become Russian; one day, they may not. "But I want to return all that money we're giving Ukraine. I told them I want to get back about $500 billion worth of rare earths, and they've agreed to do that," Trump said.