Սիրիան կպահպանի ռուսական ռազմաբազաները, եթե ձեռնտու լինի
Սիրիան կարող է թույլ տալ Ռուսաստանին՝ պահպանել իր բազաները․ հայտարարել է պաշտպանության նոր նախարարը:
Հարցազրույցում սիրիացի ապստամբների նախկին առաջնորդ Մուրհաֆ Աբու Քասրան պատմել է նոր դաշինքներ ստեղծելու ուղղությամբ Դամասկոսի իշխանությունների քայլերի մասին:
«Ռուսական կողմը կկարողանա պահպանել Հմեյմիմի և Տարտուսի ռազմակայանները, եթե դա ձեռնտու լինի Սիրիային։ Եթե մենք դրանից օգուտ քաղենք Սիրիայի համար, ապա այո», - ասել է նախարարը The Washington Post-ին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ Սիրիայի նոր կառավարության նկատմամբ Մոսկվայի վերաբերմունքը Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի պաշտոնաթողությունից հետո «զգալիորեն բարելավվել է»:
Նախարարը նաև նշել է, որ Դամասկոսը ներկայումս քննարկում է տարբեր երկրների հետ պաշտպանական համաձայնագրերի հնարավորությունը:

Syria will keep Russian military bases if it is beneficial
In an interview, former Syrian rebel leader Murhaf Abu Kasra spoke about the Damascus authorities’ moves to create new alliances.
“The Russian side will be able to keep the Hmeimim and Tartus military bases if it benefits Syria. If we benefit from it for Syria, then yes,” the minister said in an interview with The Washington Post.
According to him, Moscow’s attitude towards the new Syrian government has “improved significantly” since the resignation of Syrian President Bashar Assad.
The minister also noted that Damascus is discussing the possibility of a defense agreement with various countries.