«Դա թյուրիմացություն է». Պեսկովը՝ Բաքվում «Ռուսական տան» փակման մասին
Մոսկվան Բաքվում «Ռուսական տան» փակումը թյուրիմացություն է համարում, որը կհաջողվի լուծել երկխոսության միջոցով: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Մենք ցավում ենք այդ կապակցությամբ։ Մենք կարծում ենք, որ դա թյուրիմացություն է, որը կհաջողվի կարգավորել երկկողմ շփումների արդյունքում»,- ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ, Պեսկովն ընդգծել է, որ, ամեն դեպքում, Ռուսաստանը ծրագրում է այդ խնդիրները լուծել երկխոսության միջոցով՝ առաջնորդվելով ավանդական բարի հարաբերություններով:
«Անշուշտ, մենք այդ հարցը տարբեր մակարդակներով ենք դնելու մեր գործընկերների առաջ։ Եթե լինեն բարձր մակարդակի շփումներ, մենք չենք բացառում, որ հարցը բարձրացվի նաև երկու պետությունների ղեկավարների երկխոսության ժամանակ», -նշել Է Կրեմլի ներկայացուցիչը։

«Это недоразумение». Песков о закрытии «Русского дома» в Баку
Москва считает закрытие Русского дома в Баку недоразумением, которое можно разрешить путем диалога, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Мы сожалеем об этом». «Мы считаем, что это недоразумение можно разрешить путем двусторонних контактов», — сказал он.
При этом Песков подчеркнул, что в любом случае Россия намерена решать эти вопросы путем диалога, руководствуясь традиционными добрыми отношениями.
«Конечно, мы поднимем этот вопрос с нашими партнерами на разных уровнях». «Если будут контакты на высоком уровне, мы не исключаем, что этот вопрос будет поднят и в ходе диалога глав двух государств», — отметил представитель Кремля.